Akhisar Kalesi’ni Aşmak
1 Aralık 2015 güncellendi Futbol
4 30 Kasım 2015

Maçı izlerken üç tespitim oldu ;

douglao adlı stoper arkadaşı , pire gibi kerim frei yi santrafora atarak attırabilir yada penaltı yaptırtabilirdik. Mario Gomes iyi futbolcu ama her maçın adamı değil. Çok ağır ve statik kaldı.

Daha 20. dk da Kerim i uca atsaydık , pire gibi Kerim rakip defansı allak bullak edecek bir referansa sahipti. Denenmeliydi. Hocamız ,aynılıkta ısrar etti.

Serdar Kurtuluş , Necip’in yokluğunda Atiba ile orta sahayı tutmalıydı. Gerekirse Rodaega nın başına dikmeliydik ; rakip zaten Rodeaga yaslanmış tek umudu kontra ile bu adamı kaçırma üzerine kurmuşken ; bu kadar önlemsiz oynamak da neyin nesiydi.. Hele Rhodolfo ve Tosic gibi iki ağır ve reflekssiz adamla başlamışken..

Ne topu ayakta tutma süresi , ne çekilen şut sayısı ne yapılan orta.. Ferguson un dediği gibi bunlar lanet olası sayılardan ibaret birer istatistik.. Akhisar üç defa geldi üçü de yüzde yüzlük gol pozisyonuna dönüştü ve ikisi gol oldu. Rodeaga nın şutu direkte patlamasa ve girse maç 5-0 a giderdi desem yanılıyor muyum ?

Peki sebep neydi ? Sadece Tolga mı ?

Altı pastan önünden geçen topa uzaya fırlayan roket gibi kendini atamayan Gomes e ne diyeceğiz? Oğuzhan ın yerden kestiği topa yapacağı tek şey kayarak uzanmak olacaktı hepsi bu.. Tekrar ediyorum Gomes çok iyi topçu ama her maçın adamı değil.

Gökhan ı , herkes yorulduktan sonra oyuna almak.. Enteresan bir durum.. Takım bitmiş kimse artık koşamıyor bile.. Bir bakıyorum Hoca yaklaşık 70.dk da Gökhan ı alıyor. Ne bekliyor ? Ne olacağını düşünüyor?

“Bazen herkesin gördüğünü görememek” diye bir olgu var ; sürekli üçüncü olarak ıskaladığımız durum da bu ; ne kadar diğer takım taraftarı arkadaşım varsa şunu söylüyor : küçücük çocuklar bile ezberledi sizin oyun tarzınızı ; rakip biraz kapansa , hatta kapanmayı bırak biraz üstünüze gelse dağılıyorsunuz.

Haksızlar mı ?

Tolga ya gösterilen toleransın onda biri Serdar Kurtuluş a gösterilmedi bu sezon. Dediğim gibi , en ihtiyaç duyduğumuz çift önliberolu maç bu maçtı.. Serdar da bu mevkide Atiba yı ve hatta Oğuzhan ı besleyecek oyun tarzı ile çok rahatlatacaktı bizi..

Olmadı..sağlık olsun ; ama şu ezber oyun tarzının yanına değişik bir şeyler koymak lazım ; bir B planı bir C planı gibi..

Yoksa gene üçüncülük.. gene hüsran..

  • Beğenenler
Cevapla
0 30 Kasım 2015

Aynen senin gibi düşünüyorum Değerli Serdar. Aslında sezon başladığından beri yaptığımızı yaptık dün. Hem de fazlasıyla . Yani daha fazla hücum ettik , daha fazla orta yaptık , daha fazla şut attık AMMMMAAA sonunda ne oldu !? Daha fazla gol kaçırmış olduk.

2 sebebi vardı bunun :

1) Rakipler bizi ezberledi ve bizim oyunumuza karşı en iyi cevabı verebilecek takımlardan biri Akhisar. Çıkarken Beşiktaş’a pres yap , geride 8 kişiyle defans yap. Hava toplarını topla ve hızlı karşı hücum yap (yani iyi kontra atak yap) . Hele bir de Beşiktaş’ın bir stoperi eksikse (Tosiç’i stoperden değil , Beşiktaş’ın herhangi bir mevkiinin oyuncusu olarak bile kabul etmiyorum ! ) ballı börek.
Beşiktaş’ın kalesine 3 tane sağlam şut göndersen en az biri gol zaten. Kolay gol yemezsen en azından beraberlik garanti gibi bir şey.

2) Haftalardır BİR DÜNYA gol kaçırıyoruz , ve aynı şekilde devam ediyoruz. Bir sebebi olmalı bunun.
Gomez formsuz , Töre formsuz , Sosa istekli ama güçsüz hatta bana göre Cenk Tosun bile formsuz.
Skenderbeu maçındaki 2 gol hepimizi aldattı. Ancak ben o maçta Cenk’in attıklarına değil , atamadıklarına takılmıştım. O maçta sağ çaprazdan köşeye vuramadağı şutun aynısını bu maçta da vuramadı. O maçta oyalanıp topu arkadan gelen adama kaptırdı , bu maçta da oyalanıp arkadan gelen adamın bal gibi pozisyonu kesmesine sebep oldu. Ben aynı pozisyonlar tekrarladı mı huylanırım. Tesadüf değil bunlar çünkü. Örneğin Gomez iki haftadır kafasına bomboş gelen topları kaleye vuramıyor. Güçsüz çünkü. Düşüş var. İyi çalışmama var. Belki konsantrasyon sorunu var. Var bir şeyler.

4. dakikada gol yememizin bir sebebi daha var ve bu da tesadüf değil. Şimdi baktığımızda Akhisar çok iyi kontra atak yapan bir takım . Bir önceki hafta Bursa’yı 3 lemişler. Biz stoperimiz eksik olduğu ve Tosiç ile ilk ciddi maça çıktığımız halde daha ne olup olmayacağını görmeden CUMBUR CEMAAT hücum etmeye ve arkada büyük boşluk bırakmaya başladık. Sanırsınki maçın son dakikaları ve Beşiktaş’ın gole acil ihtiyacı var.
Bir dur , bekle , rakibi tart , YENİ defansını oyuna alıştır. Ne bu acele ? ne bu PANİK ?
Bence işte bu noktada hocamızın önemli bir yanlışı vardı.
Bu maça hızlı ve atak başlamayacaktık. Kontrollü ve dengeli hücumlar ile başlayıp rakibi beraberlik havasına sokacaktık ve golü belki de 2. yarıya , hatta belki de son 15 dakikaya saklayacaktık. Akhisar’ın tek silahı var. Kontra atak ! Sen boşluk vermezsen onların bulacağı yok. Üstüne geleceği yok. Skenderbeu maçından çıkmışız takım yorgun, birden arkada bu kadar boşluk bırakarak , bu kadar EFORLU oynamanın gereği yoktu.

Gelelim en başa : Yani her takıma aynı formatta oynamamıza. Bence gol atamama sorunumuzun bir sebebi bu. Örneğin biz bu kadar hızlı oyunda Olcay’ın mucize yaratmasını bekliyoruz. Ama adam bu kadar hızlı oyunu kaldıramıyor işte. Dikkat edin ezberlediği ilk hareketlerde başarılı ama iş ne zaman yaratıcılık gerektiren son pasa , son hamleye geliyor Olcay arıza veriyor. Ben hocamızın yerine olsam Olcay’a tek pas OYNAMAMA , Quaresma ve Töre’ye ise tek pas oyna talimatı verirdim.

Gelelim yine hızlı oyuna. Evet çok iyi paslaşmalar çok iyi ataklar geliştiriyoruz ancak topa vuracak son noktada kim var ? Tek kişi : GOMEZ . Gomez de formsuz belki yorgun , belki isteksiz , belki kafası dağınık olunca hızlı gelişen ataklarımızda son noktayı koyabilecek HIZLI HAMLEYİ yapamıyor. Almanyadan tanıdığımız Gomez olsa 3 golü vardı dün. Bir kafa şutu , bir tane altıpastan ayak içi , bir de dönüp gücünün yetmediği , vuramadığı top var.
Etoo’nun bu hafta attığı , hatta her hafta attığı gollere bakın . Adamın şutları ne kadar sert , ne kadar diri.
Bizim oyuna yeni girmiş Cenk Tosun önünde bulduğu topa vuruncaya kadar aylar geçiyor.
Bizim forvetin ( Olcay , Gomez , Tosun ) oynadığımız bu hızlı futbola uyum sorunu var. 2 haftadır golleri Oğuzhan atıyor o da sert vuramıyor ama akıllı vuruyor.

Hocamızın sadece defans sorununu değil ; Töre , Sosa , Gomez ve Cenk Tosun’un güçsüzlük sorununu , Olcay’ın ise hız sorununu çözmesi lazım.
Kerim Frei’ın denenmesi lazım.

Akhisar maçında Miloseviç ve Rhodolfo defansta , önlerinde Serdar Kurtuluş ve Atiba olaydı ve böyle aceleci (CUMBUR CEMAAT) HÜCUM ETMESEYDİK , bu kadar rahat pozisyon vermezdik , bu durumlara düşmezdik diye düşünüyorum. Hocamızın Tosiç’i daha hızlı olarak değerlendiriyor ancak Tosiç’in hızı hariç ne oyun bilgisi , ne hamle üstünlüğü , ne top tekniği , ne hava topu hakimiyeti hiç bir şeyi yok. Akhisar’ın direkten dönen 3. şutu evlere şenlikti.

Çok iyi hücum ediyoruz. Çok gayretli oynuyoruz , göze çok hoş gelen , çok heyecanlı maçlar oynuyoruz. Ama emeğimizin TAM karşılığını alamıyoruz. Hocamızın biraz daha kafa patlatması , yönetimin devre arası çok çok iyi bir stoper ve çok çok iyi bir kaleci bulması , Cenk Tosun , Töre ve Sosa’nın güçlenmesi , Töre ve Quaresma’nın tek top oynaması , Olcay’ın ise tek top oynamaması gerekiyor. İnşallah bu sezon bu takım emeklerinin karşılığını alır. Çünkü hakikaten çok çok iyi futbol oynuyoruz.

Saygılarımla
H.Ertaş

  • Beğenenler
Cevapla
İptal
0 30 Kasım 2015

Bir şeyi yazmayı unuttum :
Bu kadar çok korner atıp , bu kadar orta yapıp KALECİNİN KURTARDIĞI bir tane kafa şutu vuramamak bizim takıma has bir şey . Gördüğüm en bariz sebebi ön direğe alçak yapılan ortalar. Şu topu arkaya kaldıramadık gitti.
İkinci sebep ise orta yapılacağı zaman rakip ceza sahasında bir tek Gomez’in veya Cenk’in olması . Rakip ceza sahasında daha kalabalık olmalıyız.
Üçüncü sebep ise Töre , Olcay , Quaresma , Atiba , Oğuzhan ve kornerlerde ileri çıkan Ersan’ın kafa vurma özürlü olması. Bir tek Gomez ve Cenk Tosun iyi kafa vurabiliyor.
Bu orta ve duran top organizasyonlarına daha çok çalışmalıyız.
Bu hafta Kayserispor da aynı Akhisar gibi oynamaya çalışacak. 8 kişi defansta çakılı oynayacaklar ve bu yüzden bu orta ve duran topları iyi değerlendirmeyi becermemiz lazım.

  • Beğenenler
Cevapla
İptal
0 1 Aralık 2015

Hakan Abim ;

Dün üşünmedim videolar eşliğinde oynadığımız ve kazandığımız maçları izledim.

Ne zaman ki sosa çıkmış ve necip girmiş ; oğuzhan 3.bölgede tek söz sahibi olmuş -işte o an oyunun akışı değişmiş.

Sosa kötüdür demek için değil ; Oğuzhan bu bölgede çok iyidir demek için belirtiyorum bunu.

Burada onlarca defa “tek önlibero çift 10 numara” teorisini savunmuş biri olarak , birkaç ay önce “yanılmışım” yazdım. Hem de çok yanılmışım..

Benim savunduğum oyun tarzı ,modern akışta çok da gerçekçi değilmiş. Çift önlibero ama oyuna katkı yapan , dikine çıkışlarda sorumluluk alan bir önlibero + bir kesici..

Aynı şeyi Şenol Hocam dan beklerdim.Sosa Oğuzhan da ısrar etmek yerine Serdar+Atiba ve önlerinde Oğzuhan ile çıkmasını..

Zira bunun sıkıntılarını defalarca yaşadık , gördük.

Geçen hafta Necip efendi sarı kart gördüğünde ve cezalı düştüğünde eyvah!! demiştim. En ihtiyaç duyulduğu maçta cezalı duruma düştü.

Ve lütfen gördüğü sarı karta bakın.. Bu alanda (anlamsız kart görmede) rekor kırıyoruz.

Kalabalık ve kapalı defansları aşmada en temel uygulamalardan biri , seri ve kıpır kıpır adamları içerde çorba karıştırır gibi dolaştırmaktır. Çünkü offside fikri aklının ucundan dahi geçmeyen akhisar defansının yapabileceği tek şey vardı : kapanmak, geri yaslanmak ve gelen gidene duvar olmak.

Bize attıkları ilk golü dikkatle izlediğimizde , golü atan güray ın arkaya nasıl sarktığına bakın. Güray ın burnunun dibinde Rhodolfo var ; adım bile atacak refleksde değil + beck de ne yaptığının farkında değil hatta offside ı bozuyor.. stoperin bile arkasında bir sağ bek ? çok enteresan bir durum ayrıca incelenmeli..

Kerim Frei , defansı karıştıracak elimizdeki tek adamdı. Bu çocuk neden bu kadar dışlandı anlamıyorum. Gomez kazanılacak derken Kerim i kaybetmek reva mı ? Ki elimizdeki patlama yapması muhtemel en kaliteli kumaşlardan biridir Kerim. Oğuzhan ı parlatan Hoca mız Kerim de neden isteksiz?

Son beş dakikalarda oyuna alınarak kazanılan oyuncu var mıdır?

tekrar ediyorum ; eğer kerim gomez yerine santrofor girseydi , oğuzhan son haftalarda attığı 18 önü şutlarda rekor kıracak istatistikleri yakalardı. Gomez bir tene bile servis yapamadı ; kaleye şut çekecek takati bile yoktu.

Uzun lafın kısası ; bu hafta takımın ana iskeleti cezalı. Eğer franco çok çok kötü bir şeyler yapmamış ise, rhodolfo nun yanında maça çıkması gereken stoperdir. Ne milosevic ne de tosic değil ; benim hiçbir zaman ısınamadığım franco.. Çünkü ne kadar yavaş ne kadar aksak olsa da adam nihayetinde bu mevkinin adamıdır. En kötü ihtimalle anticipation denen önsezisi bu mevkiye dair hareket etmesine imkan verecek yöndedir.

Necip atiba mecburiyeti sebeiyle (oğuzhan yok ve sanırım sosa tek çıkacak) bu hafta sosayı da çok etkin göreceğiz. Arkasında sürekli onu besleyecek iki kesici ile oynamak , daha rahat risk almasına imkan tanıyacak.

Dilerim bu hafta Kerim Frei oynar ve ne olursa olsun 90 dk sahada kalır. Bu kardeşimiz bize fark oluşturacak potansiyele sahip. Gs maçı Kerim in maçı olabilir. Chedku Balta Semih çok ağırlar ve ancak pire gibi bir adam burayı karıştırır.

Selamlar

  • Beğenenler
Cevapla
İptal
0 1 Aralık 2015

Tolga hem yeterli olmadığı için hem de 2 senedir yıprandığı için yeni bir kaleci almakta fayda var.
Bunun yanında 60 orta 15 korner 23 şut çekip gol atamıyorsak, hücum hattımız da Tolga kadar hatalıdır.
Atacaksın.

Kayseri-Lisbon-Galatasaray maçları benim için bu sezon neyi başaracağımızı gösterecek refleks maçlarıdır.
“Zaten gol atarız – Atiba geriye halleder” rehavetinden bakalım sıyrılacak mıyız?

Tolgay – Veli’nin yetişmesini hesaba katarak, şu anki pozisyonumuzu ligin ilk yarısı sonunda muhafaza edersek 2. yarıda hedefe daha net yürürüz.

İyi ve çabuk bir stoper almamızda önemli fakat Veli-Atiba-Necip 3’lüsü takımın defansif yükünü ortaklaşa çekebileceğinden, Tolgay ile birlikte de top ayağımızda daha etkin bir şekilde kalacağından geri 4’lü de daha az sorun yaşarız.

Cenk Töre Gomez Oğuzhan Sosa İsmail Olcay: Umarım bu maç kendilerine ders olur, ayakları yere daha sağlam basar.

  • Beğenenler
Cevapla
İptal