Biraz Lucescu olmak lazım !
3 Mart 2016 güncellendi Futbol
13 1 Mart 2016

Beşiktaş şampiyonluğu kaybederse aşağıdaki sebeplerden kaybedecek :

1) Şenol Hoca’nın Olcay sevdasından
2) Töre’nin bu takımla bağını koparmasından ve halı saha futbolcusuna dönüşmesinden. Özellikle duran topları Töre’ye kullandırmak !?
3) Ersan’ın satılmasından (Alexis dostluk maçına çıkmış veteranlar gibi )
4) Her maçı aynı taktikle oynamaya çalışmasından.
Bu sezon Beşiktaş’ın sürekli oynadığı taktik ve ilk 11’in tutmayacağı tek yer Kadıköy deplasmanıdır. Bunun sinyalleri Fb ile ilk yarıda kendi evimizde oynadığımız maçta ortaya çıkmıştı. Fb nin orta sahası sağlam , kanatları sağlam. Kalecisi ile beraber defansı sağlamüstü sağlam , o zaman diğer maçlar gibi 3-5 tane atman olası değil. 3-5 tane atmaya kalkarsan, 3-5 tanelik pozisyon vereceğin de çok belli.
Eee senin defansın onların gücünde değil , kalecin bomba . Yani açıkçası kumar oynadık kaybettik.

Sosa , Oğuzhan , Quaresma ve Olcay’ın aynı anda sahada olması demek takımın defansif gücünü 2 tık düşürüyorsun demek.
Atak oynarsın oynamasına da Fb ye karşı kolay gol bulamazsın. Kolay gol bulamayacaksan , kolay yemeyeceksin. Atiba’nın yanına Tolgay ya da Veli onların önüne Sosa (2. Yarı Oğuzhan) . Sol beke Tosiç , onun önüne İsmail’i koy (Olcay’ı her daim yedek tut !) .
Evet belki kendi oyunun da bozulacak ama İlk yarı deli gibi saldıracak Fb yi yor. 2. Yarı duruma bakarsın. Lucescu 100. Yılımızda deplasmanda Gs yi nasıl yendi bir bakmak lazım. 70 dakika savunma oynadık. Neredeyse atak yapmadık. Ondan sonra oyuna Tümer’i aldı. Tümer’i alırken oyuncularına ileri ileri diye işaret yapıyordu !

5) Sosa , Quaresma , Oğuzhan’ın derbi maçlarda ortadan kaybolmasından
6) Kerim Frei , Tolgay gibi oyuncuları varken bu oyuncularla topu kendinde tutmayı denemeyip , rakibin peşinden koşmayı tercih etmesinden (Olcay !)
7) Şut atmadan rakip kaleye topla girmeyi denemesinden
8) Kaleci sorunu var diye geçen yılın Avrupa Kupalarının en iyi kalecisi seçilmiş adamı bu para yokluğunda transfer edip oynatmamasından

9) Makus talihinden ( her maç 90 dakika oynayan Rhodolfo , Ersan takımdan gidince ilk maç sezonu kapayacak sakatlık yaşar mı ? Beşiktaş’ta oynuyorsa yaşar )

Not : Hala daha Fb den daha avantajlı konumdayız. Tüm maçları kazanırsak biz şampiyonuz. Amma velakin yukarıda yazdıklarım beni düşündürüyor.

 • Beğenenler
Cevapla

Pazartesi günü Eskişehirspor ile oynayacağız abi ;

Öncesinde Konya kupa maçı mı varmış , Mars liginden bir takımla uzay federasyon elemesi maçı mı varmış zerre umrumda değil ;

Bu sene şampiyon olmak zorundayız.

Bu sene şampiyon olmak demek , sarıların tüm stratejisine sinerjisine sağlam çomak sokmak demek ;

bu sene şampiyon olmak demek , açılacak statla birlikte bir süreç yakalamak ve bu süreci 3/5 yıl sürdürmek demek

bu sene şampiyon olmak demek , statsız şampiyon olan bir takımın değerlerine değer katması demek

Sırf buna konsantre olmalı bu hedefe dair tüm akil kafalarla birlikte ortak hareket edilmelidir.

Olcay a vefa , olcayı tolgayı kazanalım masallarına kapatmalı , çok pragmatik rasyonel ve hatta birçok radikal kararı alabilen bir “son strateji” çizmek gerek.

Lütfen ama lütfen Hocayı biri uyarsın.

Bıraksın romantizmi..

Şu an en sert “realist tedbirlere” ihtiyacımız var.

 • Beğenenler
Cevapla
İptal

Duyarlar mı acep?

 • Beğenenler
Cevapla
İptal
0 1 Mart 2016

Vallahi birilerinin duyurması lazım. Gs camiası 2 senede bir yönetimini dürte dürte şampiyon yapıyor.
Buraları okuyan arkadaşlar , başka yerleri okuyan arkadaşlar Yönetim’e yakın birilerini tanıyorsa buradan hareketle görüşleri iletsin.

Benim Olcay’ın keyfiyle , Tolga Zengin’in moraliyle zerre kadar işim yok bundan gayrı. Milyon dolarları alırken iyi . O Olcay yeteneksizse çıkıp Caner’den fazla koşacak , Caner’den fazla top kapacak. Hiç değilse bunu yapacak.

O Oğuzhan yetenekli ise , Dünya Futbolcusu olacam diyorsa çıkacak küçük takım , büyük takım demeyecek taşın altına ayağını , hatta tüm vücudunu sokacak.

Tolga Zengin’in refleksleri zayıfsa hiç değilse frikik kullanılmadan önce Volkan Şen’in bomboş olduğunu arkadaşlarına söyleyecek. Kaleci bütün sahayı görüyor çünkü. Bu nasıl konsantrasyon !?

Töre beyefendisi her sene bu haftalara gelince “geldi bahar ayları …..” moduna girmeyecek.

Moralmiş , motivasyonmuş .
Bizim moral ne olacak !? Ben heyecandan maçı seyredemedim. Seyretsem kesin hastaneliktim. Bir haftadır kalbim yerinde durmuyor , nabız 1500 .
Ne içinmiş ? 3. dakikada gol yemek içinmiş. Yaaa arkadaş şu rakibe 10 dakika ölümüne karşı sahada basamıyor musunuz !? Taktik faul nedir bilmiyor musunuz ? Sırayla faul yapmak nedir bilmiyor musunuz !?

Alex BJK maçlarında İnönü’de santra yapar yapmaz topu uzak köşeden taca gönderiyordu.
Sahaya yerleşmek , ileride baskı yapmak için .

Bizim oyuncular İdmanlarda ne konuşuyorlar merak ediyorum. Hiç mi taktik konuşmuyorlar !?
Olcay’ın rakibin yanında koşturmasının , Töre’nin bel hizasında kullandığı frikiklerin bir işe yaramadığını konuşmuyorlar mı !? İdmanlarda şut çalışmıyorlar mı ? Kaleci ile karşı karşıya kalınca topu köşeye bırakmayı çalışmıyorlar mı ?

Metin , Ali , Feyyaz dönemininin Şifo Mehmet ile birlikte en büyük farkı sahaya akıl koymamızdı !
Yoksa ne Feyyaz , ne Ali , ne de Metin komple kusursuz futbolcu değildi ama hepsi aklıyla oynuyordu. VE özellikle büyük maçlarda ağırlıklarını, elde avuçta ne varsa sahaya koyuyorlardı.

Konya maçında Boyko kaleye geçsin. Defans Trabzon maçına hazırlık için Tosiç ve Necip’ten kurulsun. Tolgay , Veli , Kerim Frei ilk 11 oynasın. Ve kupa maçları için değil , lig maçlarına hazırlık maçları için ilk 11’de oldukları anlatılsın. Kendilerini as oyuncu olarak hissetmeleri ve alışmaları sağlansın. Şu Olcay ve Tolga’dan gına geldi artık.

Bu takım Avrupa Ligi’nde son maça kadar lider girip elendi . Son maçta da iyi oynuyordu yine gitti yenildi . Kaybettiğimiz maçlarda bile iyi oynuyor görünüyoruz . Neden çünkü hep aynı oyunu oynuyoruz ama her maçta aynı oyun galip gelmemizi sağlamıyor / sağlamaz. Rakibe göre önlem alınması , oyuncularımızın yeteneklerine göre önlem alınması gereken maçlar var. Dün akşamki maçı 3 gün sonra tekrar oynayalım , aynı taktik ve aynı oyuncularla tekrar Kadıköy’de maç yapalım yine yeniliriz.

Hesap ortada arkadaş.
Adamların orta sahası sağlam , kolay adam geçirmiyor. Kanatlardan çok etkili hücuma çıkıyorlar . Şimdi biz bu adamları kanatlardan getirmememiz lazım . Orta sahayı da yumuşak tutmamamız lazım.

Sosa ,ve Oğuzhan’ın ikisi birden orta göbekte yumuşak kalacakları belli. Beklerimizin de rakip atakları karşılamak için tek başına yeterli olmayacağı belli. Ne yapmak lazım ? Orta sahaya bir tane defansif adam koyup , kanatları da pres yapacak adamlardan kurman lazım. 30 dakika kanatların deli gibi pres yapması için adamları 7 gün boyunca programla işte. 30 dakika yaaaa. İşi gücü bıraksınlar , atak matak , varyeteyi bıraksınlar. Tek yapacakları Fb nin kanatlarını tıkamak. Adamlar eminim kısa devre yapmış bilgisayar gibi error verecekti. Ama daha 2. dakika biz error verdik.

Ondan sonra yok hakem şöyle , yok hakem böyle. Evet hakem öyle . Hakem yanlı . Hakem taraflı yönetti. Hakkımızı yedi.
İyi de senin yediğin golü anadolu takımları yemiyor. Yeme işte o golü. Şu maç hakeme rağmen , taraftara rağmen , her türlü aksiliğe rağmen en kötü beraberlikle biterdi.

Tarih öğretmenimiz Osmanlı’nın yaptığı savaşlarda taktiğini şöyle anlatırdı : Orta göbek geriye doğru sahte bir recat (çekiliş) gerçekleştirir , bunları takip eden düşman kuvvetleri kanatlardan yarım ay içine alınır , kıstırılır imha edilir. Şimdi Osmanlı baya bir yedirmiş bu yöntemi , sonra ne olmuş rakipler (düşmanlar) yememeye başlamış ! Top , tüfek icat olduğu zaman bu taktik hiç tutmamış . Netice ortada .
Kreim mi oynar , Tolgay mı oynar topa daha fazla sahip olmalı , daha fazla şut atmalı ve orta sahada daha dirençli olmalıyız.
Ben bu Alexis’in Tosiç’ten daha kötü stoper çıkması ihtimalinden korkmaya başladım .

 • Beğenenler
Cevapla
İptal

Hakan Bey ben şu aşamadan sonra Serdar’ın bile 18 de olmaması gerektiğini düşünüyorum. FB maçının yedekleri bunlar. Kerim’in suçu neydi de burada yoktu? Tolgay var ise Necip’in orada işi ne? Gerçekten hangi kafa ile bu 18 oluşturulmuş anlamak mümkün değil?

71 Denys Boyko
2 Serdar Kurtuluş
6 Dusko Tosic
7 Gökhan Töre 46′
18 Tolgay Arslan
20 Necip Uysal
23 Cenk Tosun 83′

 • Beğenenler
Cevapla
İptal

Diyelim Serdar Beck’in yedeği. Tosiç İsmailin yerine ve Stoper oynuyor. O zaman Necip neden var? Neden Kerim yok? Şu maçta aslında tam da lazım olan adamdı bence. Hem de FB deli gibi yüklenirken.

 • Beğenenler
Cevapla
İptal
0 2 Mart 2016

Murat Bey , çok iyi noktaya değinmişsiniz.

Şöyle yapılamaz mıydı ? Sol bek Tosiç , onun önünde İsmail. Sağ bek Beck onun önünde Kerim Frei . Bu adamlara maça çıkarken diyeceksinki ; “ilk işiniz 30 dakika feneri çıkartmamak. Haa pozisyon bulursanız bulursunuz. Ama ilk işiniz O Caner ve Gökhan Gönül’ü bizim sahaya getirtmemek.
“Adamlar sizi çalımlarsa dönün geriye tekrar önlerine geçin. 30 dakika , sizi 30 dakika oynatacağım. 30 dakika içinde 90 dakikalık koşmanızı istiyorum.”

Orta sahada da Atiba’nın yanına Tolgay ya da Veli’yi koy. Onların önünde Oğuzhan ya da Sosa dan yanlızca birini oynat
Oyunu kilitle.

Sonra İngiliz takımlarının hocalarının yaptığı gibi. İster 30. dakikada , ister 2. yarının başında aynı anda çıkar Kerimi al Quaresma’yı , çıkar Tosiç’i al Gökhan Töre’yi. Dön kendi oyununa. Yorgun Fb sudan çıkmış balığa dönsün. Baktın yetmiyor çıkar Tolgay/Veli’yi çek Oğuzhan ya da Sosa’yı geri, al Cenk’i 2. forvet olarak Gomez’in yanına.

Biraz fazla Teknik direktörcülük yaptım. Farkındayım.

Bu yazdıklarımın da tutacak diye bir garantisi yok. Ancak her maça aynı taktikle çıkmanın hiç bir mantığı yok. Heleki Fb ve BJK nın artı ve eksilerine baktığımızda , Kadıköy atmosferini , hakem psikolojisini düşündüğümüzde mevcut taktiğimizin ve ilk 11’imizin ( hele hele 2 senedir neden sahada olduğunun farkında olmayan Olcay’ın olduğu bir ilk 11’in ) işe yaramayacağı çok aşikardı.

Ben hocamızın bu 11 le çıkacağından emindim. Duygusal yanım kazanacağız , saldıracağız , parçalayacağız diyordu. Ancak kağıt üstünde bile hesap kitaba giriştiğimizde galip gelemeyiz , inşallah beraberlik olur diyordum. Bu kadro Fb yi Kadıköy’de döndüre döndüre yenebilecek , yıllardır elimize geçen en iyi kadro. Defansımız zayıf ancak orta saha ve forvetimiz kat be kat üstün.
Gelgelelim Taktik , ilk 11 seçimi ve oyuncu motivasyonu yetersizdi.

 • Beğenenler
Cevapla
İptal

Size katılıyorum. Bence ilk yarım saatte bile bu maç için Oğuzhan ve Sosa’nın aynı anda oynamasının lüks olduğunu anlamalıydı. Hadi diyelim baştan öngöremedin, sonradan müdahele edebilmeliydin. Neyse olan oldu artık. Ama Konya maçında bence Tolgay,Veli birlikte oynamalı. Zira muhtemelen Trabzon deplasmanında o defansın önünde ancak bunlar atak yememize engel olur. Özellikle de Atiba ve Tolgay ikilisi. Ben mümkün olan en kısa zamanda Tolgay’ı takıma almaya bakardım. Çok lazım. Oğuzhan ve Gökhan hayallere dalmışlar.

 • Beğenenler
Cevapla
İptal

Ben bir soru sormak istiyorum izninizle tüm renktaşlarıma ;

Fb bizim kalemizde bulduğu her tehlikeli pozisyonu nasıl buldu ?

Hangi şekilde buldu ?

 • Beğenenler
Cevapla
İptal

Kaptıkları hızlı toplarda ve defans arkasına attıklarında.

 • Beğenenler
Cevapla
İptal

Orta sahada kaptıkları toplarla çok rahat bir şekilde kalemize kadar geldiler.  Zaten orta sahada Sosa Oğuzhan oynuyorsa top kaptırmak gibi bir lüksümüz olamaz. Topu kaptırırsan atağı yersin.

 • Beğenenler
Cevapla
İptal

İlk yirmi dakika ayağımızda top dahi tutamadık. Sanki maç tekdevre oynanacak gibi saldırdılar.

Bu bir stratejidir. Kamikaze gibi..

Biz bunu yapamıyoruz..

 • Beğenenler
Cevapla
İptal
0 3 Mart 2016

İşte ben de bunu diyorum Onların öyle oynayacağı belli. Bu ilk 11 le çıkarsak onlara o fırsatı vereceğimiz de belli. Eeeee ne konuşuyoruz. İlk 45 dakika farklı kadro kur. 2. yarıya 2 oyuncu değişikliği ile başla . Günah mı ?

 • Beğenenler
Cevapla
İptal

Bilic ligin ilk yarısı süper ratosyon yaptı, ligin 2. yarısı aynı kadroya çakıldı.
Şenol Güneş’e bakıyorum, ligin ilk yarısı süper rotasyon yaptı, 2. yarı da Töre – Oğuzhan – Sosa kesin rotasyon yemesi lazım, yok, devam ediyoruz.

 • Beğenenler
Cevapla
İptal