böyle olmaz
30 Temmuz 2015 güncellendi Futbol
16 25 Temmuz 2015

Olumsuzluk değil bu, sadece bir tespit.

Fenerbahçe nin yaptığı yapısal reformların , oyuncu vs ile ilgisi yok.

Safralardan kurtuldu , reformist bir hoca getirdi ve sportif direktör sadece sportif direktör olduğunun bilincinde işler yapıyor.

Fb nin iki maçını da izledim.
4/4/2 nin 4/2/4 versiyonu ile ilerde muazzam bir pres yapıyorlar. İsteseler marsilyaya tarihi fark atarlardı.

Bir şeyi farkettim , kenardaki adam yani parreira , tavizsiz bir inançla ben bu sistemi oynatır ve rakibi ezerim diyor. Oynayan oynar oynamayan kendi bilir diyor.

Bize dönüyorum : bomba ötesi kaleciler , kim olduğunu bilmediğim bir stoper transferi , cılız oğuzhan , keyfekeder sosa.. Artık herkesin ezberlediği olcay ve töre.. Ayrıca geçen sene son beş hafta töreden inanılmaz uzaklaştım.. Özellikle oğuzhandan hiçbir şey olmayacağı inancındayım.

Şöyle toparlamak isterim , bu sene rakip bursa ibb hatta eskişehir olmasın diyorsak eğer , taş gibi bir kaleci stoper oyun kurucu forvet şart.. En az yirmi mio eur..

Var mı bu para? Bilmiyorum..

Fakat gene statsız ordan oraya savrulacak bu takımı q7 falan kurtaramaz..

 • Beğenenler
Cevapla

Oguzhandan ümitsiz degilim ancak Fenerin kalitesiyle koydugu presi, ortada iyi top kullanan adamlarla ve defanstan temiz top çıakracak libero özellikli stoperlerle aşabilirsin. Tahta bacak Atiba, Veli, Necip, Ersan, Tosiç, Olcay sayarken kendimden geçiyorum…

 

Kalecin zaten facia…
Bu sene Başakşehir saglam kadro kuruyor. 3.lük iyi yine

 • Beğenenler
Cevapla
İptal
0 26 Temmuz 2015

Oğuzhan a dair ümitsizliğim fiziken olduğu kadar mental zayıflığına dair. Bitse de gitsek umarsızlığı , hırstan uzak oyunu, sürekli hapatladı ha patlayacak diye beklerken hiçbir artısının olmayışı.. Muhammed in bir tık üst versiyonu ve bir yanılgı gibi..

Sağlam bir önlibero ile karşılaşıncaresmen sahadan siliniyor.. Ehadi be artık kardeşim diyesi geliyorinsanın. Takımın oyunkurucu mevkisinde oynayıp oyuna yön verememek, oyunu çift yönlü oynayamamak olur mu ?

Takımı, en sert rakibi ile kıyaslamak için fb örneği verdim. Şu an fb ,topal/meirelles ikilisinin sağına nani soluna diegokoymuş. Onların önünde fernandao sow var.. Şenerle caner de ileri çıkınca 2/4/4 oluyor ve zaten ileri uç oyuncuları presle rakibi çıkarmadığı için oyun resmen rakip sahaya yıkılıyor.

Fener e kontra atak yapma şansı çok düşük.

İlerleyen maçlarda bunu net göreceğiz zaten çünkü hocaları tamamen buna odaklı ve gerçekten bunu çok iyi yapıyor.

Bizdeki sorun da tam burada başlıyor.

Dörtlü toplama ve hiç güven vermeyen defansın oturması zaman alacaktır. Rhodolfo kimdir nasıldır bilmiyorum ama dilerim franco gibi ağır ersan gibi bombacı çıkmaz.

Önlerinde düz atiba oynayacaksa yanında kim oynayacak bu çok önemli. Zira sosa geri gelmiyor. Hem ileri hem geri iş yapan biri olmalı. İşte burada iyi dayanıklı savaşçı bir adam fenerin presine karşı koyar ve yarar geçer. Bunu tam ifade edemiyorum ama söylemek istediğim şey , baskıyı yarıp geçecek bir liderdir. Örneğin pirlo örneğin gattuso tipi bir dinamo..

Kafa tutacak isyan edecek nerde ne yapılması gerektiğini bilen bir kompedan lazım tam göbeğe..

Yoksa bu hattı rahat geçen fb özelinde tüm ciddi rakipler, kalemizde çok rahat pozisyon bulu. S.graz maçı erken bir uyarıdır..

 • Beğenenler
Cevapla
İptal

Fener bence bu sene en çok golü kontradan yiyecek. Bu lafımı unutma Serdar :)

Fernandao, Sow, Nani, Diego, Van Persie’den kaçı defansif formasyonda ciddiyetle görev alacak görecegiz.

 

Kontra derken, çalınan toptan gol fazla olmaz ama biten atagı takiben uzun topla ya da hızlı çıkışlarda seyreyle gümbürtüyü.

 

Bizim Fener maçında misal, kanatlarda Töre-Kerim, Töre-Quaresma olsun; izle eglenceyi :)

Ha Olcay olursa bir tanesi Allah kerim …

 

Bu Fenere kaybetmenin yolu Çanakkale geçilmez oynamaktan geçer bence. Yemiyim diye kapanırsan ve elinde kapanacak malzeme saglam degilse, üzülürsün.

Güzel ve dengeli bir 4-4-1-1, 4-5-1 oynayan ve kontraya çıkabilen takımlar zorlar Feneri…

 

28 Temmuz 2015

Serdar,

Akşam Fener, iyi kontra yapan bir takımla oynayacak.

Seyreyle gümbürtüyü.

Bahislerde üst olur, 2 Shaktara basın derim :)

Daha fazlasını görüntüle
 • Beğenenler
Cevapla
İptal
0 27 Temmuz 2015

son maçı izledin mi abi..

eğer çok sağlam bir kaleci almaz isek , asıl eğlenceyi biz yaşayacak gibiyiz.

 • Beğenenler
Cevapla
İptal

Kalecilerimiz fena malesef…

Tandemi oturtmaya çalışıcaz bi de…

Fenerin avantajı sag-sol bek ve tandemi iyi, kalecisi extra olmasa da bizden iyi.

GS nin kalecisi iyi tandem ve bekleri idare ediyor.

Bizim kaleci soru işareti, sag beki çözdük gibi ama Tosic fena patlayacak böyle devam ederse…

 • Beğenenler
Cevapla
İptal
0 27 Temmuz 2015

olumsuz yazınca nedense tepki alıyor insan lakin aslında olumsuz değil görünen tespiti yapıyorum ; açıklaması ile devam etmek istiyorum

tosic , bir tane adam gibi maçını hatırlamadığım bir orta sınıf lig ve takım oyuncusudur. tek bildiğim , sol ayağı iyidir ve güzel serbest vuruş atar.. bunun dışında takımın solbeki olabilecek adam mıdır ? ciddi şüphelerim var.

otuz yaşı geçen adamı kanat beki yapmak çok mantıklı değil. ve bence takımın en kritik iki noktası sol ve sağbektir. bunların ciddi katkısı varsa, takım ekstra puan alır. bunu çok ayrı bir başlıkta anlatmak isterim. özel bir konu..

tosic i , stopere alternatif kullanırım fikri ile değerlendirmek ayrı bir intihar olacak..

franco tosic ve tüm kaleciler..benim kafamdaki dinamik takımın oyuncuları değil.

bir şeyleri iyi yapmaya çalışırken , ölü noktaları görüp müdehale etmyorsan, yapmaya çalıştığın iyi şeyleri emen bu karadelikler yüzünden aşağı çekileceksin..

 • Beğenenler
Cevapla
İptal
0 28 Temmuz 2015

abi , cevapla kısmına tıklıyorum , ne yazık ki bir türlü başaramadım , o nedenle akşamki maça dair yanıtımı buraya yazıyorum ;

bir takım bu kadar mı ballı olur ; kadrosunda sanırım beş portekizli var ,hoca portekizli, maça atanan hakem nereli ?

portekizli..

pes..

 • Beğenenler
Cevapla
İptal

Bal arı kovanında olur biliyosun :)

Akşam izle, yarın konuşalım.

Eger Periera Shaktarın kontralarına karşı ofanstakilere defansif görev vermediyse ya da “ben ofansla bogarım, çıkarmam aga” diyorsa ilk maçta ıslık senfonisi olur, Welcome to Turkey olur :)

Ha bize anlık eglence olur o kadar. Gomezi aldık varsayarsak, acil kaleci ve ortasaha takviyesi sonrası hakem ve basın destegi ile uçacak rakipler ile şansımız da yaver giderse, taraftar da son bi gayret tam destek verirse, bizim senemiz olur.

 • Beğenenler
Cevapla
İptal
0 29 Temmuz 2015

beni umutlandıran şeylerden biri de, sarıların 4 yediği nice e 2 gol atmış olmak..
çok enteresan bir hadise..

üstelik adam gibi forvetin yokken.. şu mustafa pektemek yanlışından dönmek bile artı bir hareket olur ve ciddi aşama kaydederiz. kesinlikle çok mücadeleci ve iyi niyetli bir kardeşimiz ama söyledim gene söylüyorum mustafa pektemek veli nin yokluğunda muhteşem bir önlibero olur ama forvet olmaz.. olamaz..

shaktar biraz becerikli olsaydı ve volkan biraz gününde olmasaydı maç 3-0 falan shaktar lehine bitmişti.

senin dediğin gibi , üzerine biraz gelen takım olduğunda, orta alandaki düz oyuncuların teknikten ve yaratıcılıktan uzak oluşu sebebi ile saçmalıyor fb..

oyun kuramıyor ve baskı yediğinde topu ileri uca taşıyamıyorlar.

misal diego yu biraz merkeze kaydırınca atak yapmaya başladılar.

4/4/2 nin en kritik sorusu da budur belki de; on numaran göbekte mi oynayacak ? yoksa burada iki defansif ortasasaha kullanıp , oyunu kanatlara mı taşıyacaksın..

bizim bol bol maç yapmamız lazım abi.. q7,gelecekse gomez , bir ortasaha ve bir kaleci ile de güzel ve güneşli günler hayali kurmak lazım..

 • Beğenenler
Cevapla
İptal
0 29 Temmuz 2015

Selamlar efendim.  Dün Fenerbahçe maçını izledim, bu sabah yazdıklarınızı okudum.

Yaşasın WK.

Beşiktaş’ı burada ufaktan masaya yatırmak isterdim fakat 100. yılımızdaki son hazırlık maçımızda –galiba Olympiakos maçıydı- 5-0 yenildikten sonra bir daha hazırlık maçı izlemediğim için vaziyetin tam olarak ne olduğunu bilmiyorum.

Lakin Fenerbahçe’nin oynadığı futbolu görünce içim açıldı. Pek değerli abimiz Ercüment’in “Arkaları açık” çerçevesindeki öngörülerine rakibimizi tanımak adına ek yapmak istiyorum.

Van Persie, Fernandao, Nani, Diego gibi 4 tane ofansif adamla Fenerbahçe ne oynayacağını çok merak ediyordum. Gördüğüm kadarıyla bir şey oynayamadılar.

İleride baskı kuruyorlar fakat futbolcuların oyun yapısı itibariyle ileride baskı kurmayı kaldıracak kadar diri bir takım değiller. Zaten pres dediğimiz bireysel değil takım olarak komple uygulanması gereken bir taktiktir.

Fernandao durağan bir oyuncu, 20 metrelik alanda toplu oyunda var fakat topsuz oyunda Bursaspor’dan hatırladığımızdan bir farkı yok. Sow atletik, pres yapıyor diyelim. Van Persie Hollanda milli takımında golü yapan, Hollanda milli takımı da yapı olarak hızlı çıkan bir takım. (Man. Utd performansını bilmeden devam ediyorum…)

Bu durumda; Fenerbahçe çift santrafor oynarsa ilk 15 dakika ileride pres yapar ve arkadan destek alırlar. Devamında pres yapacak güçleri düşer. Ne Diego, Ne de ikili forvetleri bu presi komple bir şekilde yapılmasını sağlayamaz, aksarlar.

Böylece Fenerbahçe’nin oyunu ileride oynama hevesi takımı ileriye taşıma hevesinden öteye geçemez. En azından dün gece bunun emarelerini gördük.

Schuster, takımı ileride oynatmak istediğini bu yüzden Ferrari’nin satılmasını ve hızlı bir stoper alınmasında diretmişti. Bunun nedeni defansı orta çizgiye çekince arkada oluşan boşlukları Ferrari ile dolduramayacağını bilmesiydi.

 

İleride pres yaparsan, bu durumun doğal sonucu olarak defans hattın ileriye taşınır.

 

Şimdi Fenerbahçe rakibin ceza sahasına kadar rakip yarı alana yayılıyor, arkada ise Alves ve Kjaer gibi bire birde sert, açık alanda ağır iki oyuncu bırakıyor. Fenerbahçe bu durumda, ileride muazzam bir pres yapsa bile topu bilen bir rakip oyuncu kafayı kaldırdığı an Alves ve Kjaer’i gafil avlar.

Töre’nin kanattan kaçtığını veya Eto’nun, Burak Yılmaz’ın arkaya sarktığını düşünün. Çocuk oyuncağı.

 

Bunların yanında Fenerbahçe’nin iyi bir takım savunması oluşturamadığını düşünüyorum. Kendi yarı alanına çekilince derinlik yaratmaktan ziyade ceza sahası önüne 5-5 gibi dizilip kolay çözülebilir bir duruş sergilediler. Yeni oyuncular ve yeni teknik direktörün en büyük zararı takım savunmasını yeniden oluşturma zorunluluğudur.

Fernandao Sow Nani ve Diego ile takım savunmalarının oturmasını bekleyemeyiz. Olmaz çünkü.

Gördüğümüz kadarıyla Fenerbahçe saldırayım, pres yapayım, şut çekeyim, orta yapayım gibi sadece hücum silahlarına kafa yoran bir yapıya bürünmüş.

 

Biz güçlüyüz ezeriz taktiği taktik değildir, başarı getirmez.

 

Sahada mükemmel oynayan bir Shaktar yoktu sadece iyi bir Shaktar vardı ve buna rağmen Fenerbahçe 90 dakika boyunca rast gele şutlar dışında da takım oyunu sergiledikleri bir an göremedik.

Teknik direktörün hayalleri var ama şimdilik gerçekler hayallerinden fazlalar.

 

Beşiktaş’a gelince Tosic İsmail Necip diye saymaya başlayınca ruhum sıkılıyor, evet, sahada takım gibi durmaya daha elverişli bir yapıdayız. Geçen sezondan taşıdığımız bir umudumuz da bu.

Yine de ligin başlayana kadar Beşiktaş dememekte fayda var, en azından benim açımdan.

Selamlar.

 • Beğenenler
Cevapla
İptal

Feneri dün önce Allah sonra Volkan korudu :)

Kontralarla başının ciddi belaya girecegi iddiam devam ediyor, hatta 1 tık öteye taşıyım; bu stoper agırlıgı ve hücuma çıkan kanatlar, kontra kesmek için kartla sonuçlanan facialara da açık davet olur. Ben Periera olsam, Kjaerin yanında daha hızlı bi stoper alırdım.

Şimdi Saracoglundayız, Fener gol arıyo kornerden. Topu uzaklaştırıyoruz ve kendi yarı sahamızın ortasında, taç çizgisine yakın top Töreye geliyor, Kerime geliyor, Quaresmaya geliyor. Çok eglenceli bi sahne olur eminim :)

Bize gelince, Mario ve DMF gelince şablon daha da oturur ama solbeklerin şu anki performansı ve kaleci sorunumuz nedeni ile ne olur bilinmez.

Ha kaleci diyince, bekleri ayrı efsane ama dün kalede Muslera olsa 4 olur muydu ? sorusuna verilecek cevap, Tolga-Cenkle bu iş nereye gider ? sorusuna verilecek cevap için ciddi bir donedir.

 • Beğenenler
Cevapla
İptal
0 29 Temmuz 2015

fener gol arıyor kornerden;

kalede cenk..boşa çıkmış..ersan franco en son ne zaman hava topu almıştı hatırlamıyorken ; fernandao sow hatta bruno alves kjaer yüklenmiş topu bekliyor..

böyle bir senaryo da var abi.. biz yan toplarda inanılmaz zaafiyeti olan bir takımız.. kaleciden stoperlere bir tane hava hakimiyeti olan adam yok bizde. dilerim ki rhodolfo yu biraz da bu açığı kapasınlar diye almışızdır.

töreyi parlatan demba ba idi bence, demba toplu/topsuz çok alan açtı onlara.. cenk/pektemekle olur mu bilmem..

gomez gelirse..belki.. o da sakat olmayan iyi bir gomezle olur..

tüm hazırlık maçlarını izledim, törenin oynadığı maçlarda , öksüz çocuk gibi kalıyor top ayağına gelince.. mustafa nın saçma sapan top alış verişleri çapraz koşuları , necip ve rotasyonda oynayan ortasahaların asla ve asla ofansif donanımlarının zekalarının olmaması , kaleye şut çekecek özgüven ve cesaretten bile yoksun olmaları , töre yi topu biraz sürüp geri dönmeye iten bir oyun tarzına itiyor.

beck ; bu arkadaşın oyun akışına lütfen bakın ; aldığı topun %90 ını geri dönüyor… bir ara saydım 9 pozisyon arka arkaya geri pas yaptı..hem de ortasahanın rakip tarafından..

hilbert i gram verimli ve sağlam bulmazdım.. hilbert i aratacak gibi duruyor..

 • Beğenenler
Cevapla
İptal
0 29 Temmuz 2015

Dediğim gibi, Beşiktaş’ı izlemedim.

Quaresma ve Gomez’in performanslarının düşük olmayacağını varsayarak ancak şunu diyebilirim: Geçen sene oynayan takımı düşününce bu sezon şu an için en büyük zaafiyetimiz Tolgay’ın eksikliği gibi duruyor.

Takım birbiri ile oynamaya alışık, orta sahadan ileriye doğru da son derece dengeli bir kadromuz var. Eğer ki Tolgay sakatlanmasaydı ben Beşiktaş’ın takım kimyasının kusursuza yakın olduğunu söyleyebilirdim.

Sosa ile Atiba’nın birer yarısı gibi Tolgay. Mesela Veli veya Atiba defansif olarak hatlar arasındaki bütün kopuklukları gidermekte. Ofansif bağları ise Tolgay atacaktı ve Tolgay bu takımın tek değişmez parçası olacaktı.

Bugün orta sahada Tolgay’ın işini yapacak tek adam Oğuzhan ama o da anladığım kadarıyla bu sezonda en yokları oynayacak. Bu noktada bir Gökhan İnler transferi sanki takımın kimyasını tastamam oturtacak gibi duruyor.

Herşeyden öte Şenol Güneş takımı nasıl oynatacak bunu görmek lazım. Stoper ve bek sorunumuz var fakat bu sorunlar takımın oyun stili ile de şekillenip sorun olmaktan çıkabilir. Tam tersi bir şekilde defans hattımız yüzünden saçları da dökebiliriz. Ki benimkiler yolcu yani, Serdar düşünsün :)

Aslında saçı başı tipi yerinde olan adamın Beşiktaş’lılığından da şüphe etmek lazım. Laf değişti ama birden aklıma takıldı. Canlı, sağlıklı görünen adam gerçek Beşiktaş’lı değildir mi demek lazım?

Şerif Abi’nin falan saçlar yerinde yani. Bülent Yalın desen öyle, Selçuk zaten fırça gibi!

Neyse, stoperler basit hata yapmasın bekler geride sağlam dursun, bu işi kotarırız bir şekilde.
Kaleci mevzuna hiç girmiyorum.

 • Beğenenler
Cevapla
İptal
0 29 Temmuz 2015

bizim en büyük artımız Şenol Hoca ;

fakat iç dış dinamikler adamı rahat bırakırsa.. misal hiç ses çıkarmadan iki sene susup işini yapmasına tahammül edebilecek miyiz?

bizim buralarda teknik/taktik konuşmamızdan bahsetmiyorum. yıkıcı ve sallamasyon yıpratmalardan yanadır kastım. otorite biz değiliz , biz maddi olarak gücü yettikçe ürün satın alan , bilet alan , maç izleyen gönülden bağlı kişileriz ve asla haksız bir yıkıcılık tarafında değiliz.

ahmet de olsa ayşe de olsa hoca , biz gene forma alacağız gene boğazımız yırtılıncaya kadar bağıracağız.

mesele, derin yapı olarak adlandırılan medya , ve aktör sevyesinde işlere müdehil muhalefet zümresinin yapıcı olup olmayacağıdır.

eğer bu sene ve hatta diğer sene, hocamıza şartsız destek verilir ve eli güçlendirilirse, güneş hoca , tıpkı 80/90 lı yıllardaki takımı yeniden inşa edecek bilgi ve birikime sahip.. yapar da..

zira geçmişi bunlarla dolu.. trabzonun ikinci kuşak başarısında o var.. abdullahlar,ogünler,hamiler daha bir çok isim , özkan sümer gibi bir gönül adamı ile birlikte onun inşa ettiği binadan çıktılar.

fakat hazırlık maçlarında hocanın yüz ifadesi , pek de kafamdaki yüz ifadesi değildi.. bursa nın başına geçtiği sene daha sezon başında birkaç röpörtajını izlemiştim ; sanki bu kadar bulanık ve stresli değildi.. elindeki malzemeyi yoğurup kendi ağırlığını koyacağını biliyordu..

dilerim burada da aynı netliği bulur ve kimse işine karışmaz..

fakat tekrar tekrar şunu söylemek isterim ; takımın en zayıf halkası , en zayıf noktasıdır ; o da kalecilerimizdir ve neden burada yapıcı bir önlem alınmıyor anlamış değilim.

bunca yatırım bunca emek bunca mücadele , hadisenin ilk başladığı yerdeki zayıflık ve hatalar nedeni ile sekteye uğrarsa üzülürüm. işin ilk kuralı gol yememek değil midir ?

 • Beğenenler
Cevapla
İptal
0 30 Temmuz 2015

dün akşamki maçı izlediniz mi ?

skordan bağımsız gördüklerimi yazmak istiyorum.

rhodolfo üç defa 40 metre ayağa top attı.. her seferinde hayranlıkla izledim. atınç denerdi ve başarılı olurdu, bu çocuk iş yapar dememin en büyük sebebi buydu ; aynısını rhodolfo yapıyor. bir adam , bir adım gerilmeden böyle toplar atabiliyorsa, futbolun temel noktalarına dair kafa yormuş ve bunları geliştirmek için mesai harcamış demektir.

defansif açıdan da duruşu sağlam görünüyor. dilerim böyle devam eder.

cenk, pektemek den üç gömlek daha yukarıda bir son vurucu. hocanın bunu görüp, insani meziyetleri bırakıp biraz takım lehine pragmatik bakması gerekiyor. bu fayda da cenk ile olacaktır.

q7 oyuna girdiği andan itibaren resmen yağmur sonrası gökkuşağı izler gibi izledik. çok şey demeyeceğim.

ersan , enteresan bir toparlanma içersinde. brezilyalı stoper ile çok uyumlu göründüler.

bir ara motta ismail aynı anda oynuyordu , hatta mottayı önlibero mevkiinde falan gördüm. yanılıyor muyum acaba ? hoca onu orada mı deniyor ?

ben tosic e çok ısınamadım. çok çok çok ağır hantal bir adam.

lütfen dikkat edin , beck ,ayağına gelen her topu geri oynuyor. evet isabetli akıllı pas yapmak iyidir ama biraz da ileriyi zorlamak lazım.

 • Beğenenler
Cevapla
İptal