Çizgi kalecisi
21 Mart 2015 güncellendi Futbol
4 20 Mart 2015

Beşiktaş’a ( büyük takıma ! ) en lazım olmayan kaleci tipidir çizgi kalecisi. Çünkü çizgi kalecisi ancak ve ancak stoperleri çok çok iyi olan , hava topu aldırmayan , kolay kafa vurdurmayan , kolay adam geçirmeyen takımlarda son hamleyi yapmak için vardır.
Refleksleri olağanüstü olmayan çizgi kalecisinin büyük takımlara yarardan çok zararı vardır.

Bir kere büyük takımın kendinden daha zayıf takımlardan KOLAY gol yemesine sebep olur. Zayıf takımların kendinden daha güçlü takımlara 2 türlü KOLAY gol atma ihtimali vardır :

1) Duran toplarda büyük takımın ceza sahasına kalabalık doluşup , kafa topu veya karambol topu kovalarlar. Kaleci çıkıp bunları armut toplar gibi toplamıyorsa büyük takım her an bir sürpriz ( aslında sürpriz olmayan) golü görür kalesinde

2) Büyük takım illaki gol lazım diye cumbur cemaat yüklenirken geride boşluklar verir ve kağıt üstünde zayıf görünen takım kaptığı toplarla hızlı kontraya çıkarsa , ısrarla kalesinin içinde bekleyen kaleciler takımını yakar.

Çizgi kaleciliği kolaycılıktır aslında. Rakip kafayı çaktı mı ; ” burnumun dibinden vurdular , atladım ama tutamadım” diyip durumdan yırtma şansın hep vardır. Hele atladığında kurtarırsan kahraman olursun . ” Vayyy beeee , ne refleksti ? ama ” dedirtirsin .
Halbuki toplara kalesini terkedip çıkan kaleci olmak zordur. Cesaret ister , iyi hesap kitap ister , oyunu takip ve tam konsantrasyon ister , sürat ister , kuvvet ister , risk almayı gerektirir , LİDERLİK İSTER. Taşın altına elini sokmayı gerektirir.

Geçen hafta Muslera’nın 95. dakika yaptığına bakın , bir de dün Tolga’nın yaptığına . Gs belki o golü önlediği için şampiyon olacak. Muslera , ve sevmesem de Volkan bir dolu derbi ve kritik maç kazandırdılar takımlarına , şampiyonluklarda büyük pay sahibi oldular.

Bir kaleci takımın yarısıdır. İyi bir kalecin , çok iyi en az 2 TANE STOPERİN , çok iyi EN AZ 2 GOLCÜN yoksa büyük maçlarda işin
zor. Bir tek Demba’yla bu yüzden olmuyor (ya da bu kadar oluyor ) bu işler işte !?
Bizim çok iyi sadece bir golcümüz ve çok iyi sadece bir stoperimiz var (Sivok ! )

Bu taraftar zamanında Ospina için yanıp tutuştu , Biliç Hoca bu devre arasında tecrübeli stoper isteyip durdu ! Sahi sormak isterim Sivok nedir ? Kimdir !?

Bu arada şunu da yazmadan geçemeyeceğim . Taraftar dün tepki göstermekte (küfür etmeyi kastetmiyorum ! ) haklıdır.
Nasıl bir takım sürekli iyi oynayacak diye bir kural yoksa , taraftar da sahada olan biteni sürekli beğenecek ve takdir edecek diye bir şey de yoktur.
Kaldı ki taraftar aşkını görmek için para ödemeyi , saatlerce yollarda telef olmayı , ıslanmayı , donmayı , hasta olmayı , kalp krizi geçirmeyi göze alan ( feda eden ) taraftır. Biri oynamak için para alır, öteki sevdiğini uzaktan görmek için para öder ! cefa çeker !
Bazı oyuncuların uzun süre , aylarca , yıllarca , hep hep hep kötü oynaması , Beşiktaş’a geldiği günden geriye gitmesi kabul edilemez.

Bir Oğuzhan’a bakın, bir de De Sutter’e !
Hangisi yıldız yeteneklerine sahip !? Tabii ki Oğuzhan.
Peki hangisi takımına faydalı ? Hangisi PROFESYONEL FUTBOLCU İDMANI yapıyor !?

H. Ertaş

  • Beğenenler
Cevapla

her iki maçta da izlediğim de sutter , bence oğuzhandan iki yada üç gömlek daha üstün bir oyuncu.

elma ile armutu kıyaslamak istemem ama ; dünyanın parasını verdiğimiz almeida nın kaleci ile karşı karşıya kaçırdıklarını hatırlıyor ve ayrıca gamlanıyorum.

elma ile armuta döneyim , oğuzhan ve de sutter ayrı mevkilerde olsalar da , de sutter in hava hakimiyeti , gücü , hırsı , 90 dakika oynasa her saniye oyunun içinde kalışı , top ayağındayken zekası ile topu kanatlara taşıyışı , deparları , ve hatta bir forvet oyuncusuna göre tekniği muhteşem.

de sutter eğer bu temposunu korursa , brugge onu çok iyi paraya italya yada ingiltereye satar.

bizim oğuzhan efendi ne yazık ki Türkiye ye gelirken her şeyi bırakıp gelmiş.

ya istanbul geceleri yada aldığı para ve etrafındaki aslan oğuzhan kral oğuzhancılar yüzünden dibe çöküyor.

ne yazık ki..

  • Beğenenler
Cevapla
İptal
0 21 Mart 2015

Tolga geldiğinde Beşiktaş’ın kalecisi olmadığını söyledik. Cenk nasıl bir kaleci hala çözemedim. Ama, gerçek şu ki, Muslera’dan daha özellikli bir kaleciye ihtiyacımız var.

Tolga son maçta belki de Franco’nun De sutter’e basacağını düşünüp çıkmadı çünkü bu da bir strateji ama basamayacağını anlayan bir kaleci lazım bize, değil mi?

  • Beğenenler
Cevapla
İptal
0 21 Mart 2015

Franco’nun De Sutter’i yakalayamayacağını hergün onla idman yapan ve bilmem kaç defa maça çıkmış Tolga’dan daha iyi kimse bilemez.
Ayrıca top ilk sektiği ve henüz De Sutterden de çok uzaktayken Tolga topa çok rahat çıkıp yetişebilirdi.
Ve yine ayrıca ( bunu Gs li bir arkadaşım söyledi ) Tolga topa yetişmeyi bırak bir kaç adım ileri atmış olsaydı De Sutter vuruş yapamayacaktı. Tolga’ya çarpacaktı.

Yukarıda yazdığım gibi bunlar çizgi kalecisi. Yani risk almaktan ( madara olmaktan) korkan kaleciler.
Cenk’in refleksleri Tolga dan biraz daha iyi ama O da çizgi kalecisi , hava toplarında kendini kalenin içine atıyor !
Saygılarımla

  • Beğenenler
Cevapla
İptal
0 21 Mart 2015

Değerli Serdar , ben de aynı şeyi söylüyorum. Türkiye’de yıldız diye ( en azından yıldız yetenekleri var diye ) Oğuzhan el üstünde tutuldu / tutuluyor. De Dutter bir Oğuzhan veya Töre teknik kapasitesinde değil ama adamın onların çok çok üzerinde FUTBOL KAPASİTESİ var.
De Sutter denen adam tam olarak Olcay beyefendinin olması gereken yerde. Çok formda , çok güçlü ve kendini geliştirmiş bir Olcay De Sutter gibi olabilirdi amma velakin O da geri gidiyor.

  • Beğenenler
Cevapla
İptal