Daha gidilecek yol var
21 Mart 2015 güncellendi Futbol
4 20 Mart 2015

Selamlar, sevgiler;

Slaven Biliç’i maçın skoruna ve oyunda aksayan taraflara bakıp eleştiren birisi olsam soracağım sorulara muhtemelen şu yanıtları alırdım.

Soru: Neden kalede kaç maçtır oynamayan Tolga ile başladık?

Cevap: Çünkü benim takımımın birinci kalecisi. Birinci kalecim sağlamsa onunla başlarım. Kaldı ki bir hafta önceki maçta dört topa hatalı çıkarak sahanın en kötüsü olan da Cenk idi. Yani kenarda Cordoba bekliyordu da biz mi kestik?

Soru: De Sutter’in iki stoperimize de üstünlük kurduğu kabak gibi ortadayken Ersan’ı neden oynatmadık?

Cevap: Çünkü gribal enfeksiyonu vardı. Diri adam lazımdı.

Soru: Peki o zaman kalıplı Atınç’ı neden onbire koymadık?

Cevap: Çünkü bu düzeyde bir maçı kaldıracak deneyimde değil. Daha birkaç hafta önce Bursa maçında basit hatalar yapmıştı. Bu defa da “neden Liverpool maçında çok iyi oynayan Necip’i oynatmadın da çoluk çocukla sahaya çıktın” derlerdi. Üç hafta önce Liverpool’a karşı Necip muhteşem ben harikaydım, hatırlatırım.

Soru: Takım sezonun %95’ini 4-2-3-1 ile oynamışken neden bu maçta 4-4-2’ye döndük?

Cevap: Çünkü Feyenoord ve Kayseri Erciyes maçlarında başarılı olmuştu. Erken skor almak istedik. 4-2-3-1 oynasak ve gol gelmese bu defa da “neden 4-4-2’yi denemedin” derlerdi.

Buraya kadar olan sorular zaten teknik adam kim olursa olsun, yaklaşık 50 milyon teknik adamın yaşadığı ülkemizde sorulacak sorulardı. Zaten maç kaybettiysen bu 50 milyonu tatmin etmenin bir yolu yok. A’yı oynatsan B’yi, B’yi oynatsan A’yı soracaklar. Kazandıysan büyük, kaybettiysen çapsız olacaksın. Arkadaşına ilaç tavsiye edecek, neredeyse reçete yazacak kadar doktor, yeri geldiğinde bir saniyede sosyolog, mühendis, balıkadam olabilen bir toplumdan bahsediyoruz.

Yanlış anlaşılmasın. Eleştiri olmasın, Biliç eleştirilmeyecek kadar mükemmel bir teknik adamdır iddiasında değilim. Sadece kendim teknik adam olmadığımın bilincindeyim. Yoksa taraftar refleksi ile ben de “neden” ile başlayan bir sürü soru soruyorum. Tabii ki eleştireceğim ama bu nasıl olmalı?

Bana göre Biliç’i eleştireceksek, yukarıdaki gibi cevabını bulabildiğimiz sorular yerine cevabını bulamadığımız doğru sorulara yoğunlaşmamız lazım.

Soru: Aradığımız gol, hem de ekstradan bir anda kucağımıza düşmüşken ve rakip hamle yapıp oyunu sahamıza yıkmaya hazırlanıyorken neden 5-6 dakika içinde forveti tekleyip, orta sahaya bir adam alıp rakibi daha kalabalık karşılamadık?

Soru: Mustafa Pektemek bu kadar etkisiz iken nasıl 70 dakika oyunda kaldı?

Soru: Beraberlik golünü yediğimiz anla maçın bitimi arasında 30-35 dakika varken takım neden aniden şuursuzlaştı ve Liverpool maçındaki dengeli, bilinçli baskı yerine kafası kesik tavuk görüntüsüne büründü?

İşte ben bu soruları yanıtlayamıyorum.

Bana göre Biliç’i asıl eleştirmemiz gereken konu, sezon başından bu yana çözemediği rölanti oynayamama sorunu.

Son onaltıya kalan takımlar içinde, kendisine 1 gol yetmesine, önünde en az 30 dakikası ve arkasında 65 bin seyircisi olmasına rağmen böyle telaşlanan, şuurunu kaybeden tek takım Beşiktaş’tır, ki yenmemiz gereken hastalık budur.

Asıl sorun, maçın bitimine uzun zaman varken, maç sanki kulübün tapusu üzerine oynanıyor ve uzatmaların da son 30 saniyesine girilmiş gibi Brugge’un Beşiktaş savunmasını 1/5 yakaladığı o kan dondurucu andır. Ben asıl bunu açıklayamıyorum… Artık rakip, içinde olduğumuz panik psikolojisini nasıl çözdü ise, skor yeterli olmasına rağmen 5 adamını sahamıza gönderip arkada kontrada yakalanmayı göze almaktan bile kaçmıyor. Bu nasıl özgüven!… İşte Beşiktaş’a hafta sonu Fb maçını da, şampiyonluğu da kaybettirecek olan rakibe bu özgüven ortamını hazırlayan mental çöküşüdür.

Bana göre bunu çözmenin yolu orta sahada takıma şuur katacak işleri yapacak oyuncunun eksikliği idi. Fernandes ile olmadı. Sosa dedik, o da iyi çıktı ama devamlılığı yok. Bana en çok lazım olduğu bu süreçte bir kayboldu, ara ki bulasın! Dün gece sahanın en iyisi Tolgay uğraştı ama yetmedi.

Biliç’in çözemediği temel sorun bence bu. Gerisi, teknik adam kim olursa olsun, 50 milyon teknik adamın kaçınılmaz olarak yönelteceği basmakalıp eleştirilerdir benim nazarımda.

Beşiktaş’ın tüm mevkileri ile her kulvara yetecek bir kadrosu olmadığını görerek büyük hayal kırıklığına uğrayan herkese bazı değerlendirmelerimi özetlemek isterim.

Karın ağrımız, kulübün şu anda mevcut kadrosunun bazı bölgelerindeki oyuncularının kalitesi ile yükselmiş olan çıtası arasındaki asimetriden kaynaklanıyor. İçerde ve dışarda yol aldıkça zorlaşan maçlar, zaafları da ortaya çıkartıyor ve o zaaflar artık bu zorluğu kaldırmıyor.

Çabuk unutuyoruz. İki sene önce Beşiktaş Avrupa’da yoktu. Bir sene önce Trömsö’yü elediği takdirde Avrupa’dan bir sene men edilecekti, eledi ve cezasını geçen sene çekti. Bu sene ilk onaltıya kaldı, çeyrek finale dayandı.

Bu kadronun bazı yönleri 2013 ve 2014 hedeflerine yetebiliyordu belki ama 2015 hedefinin gerisinde kaldılar; olan bu.
Biz bunu bilmiyor muyduk? Bal gibi biliyorduk. O yüzden kenarda Zago vardı da Necip oynadı ya da Cordoba duruyordu da Tolga oynadı gibi düşünürsek ya da Avrupa’da her sene en kötü çeyrek final oynuyormuşuz da bu sene olmamış gibi ilk onaltıya dudak büken bir ruh haline girersek eleştiriyi daha başta yanlış kurgulamış, teknik adam kıyma makinesinin dişlilerini yağlamış oluruz.

İşte bizim gerçeklerimiz…

1. İki kalecimizin kalitesi de bugün konuştuğumuz hedeflere uymuyor. Zaten bence bu hedeflere uyan yerli kaleci hiç olmadı.

2. Defansımıza istikrarlı, deneyimli, fizikli, lider vasıflı bir stoper lazım. Rakip savunmamızı görüp bu kadar kolay iştahlanmamalı.

3. Orta sahada Fernandes’in yapamadığını, Sosa’nın üç ayda bir yaptığını sürekli yapacak, sıkışık zamanlarda inisiyatif alacak patron bir oyuncu lazım. Melo’nun Gs’de, Emre-Topal ikilisinin Fb’de yaptığı “nabza göre şerbet” oyununu Beşiktaş’ta yapacak adam ya sakat ya formsuz. Gökhan Töre haftalardır oyun kurma, topu Beşiktaş’ta tutma yükünü inisiyatif alarak üstleniyor, bir şeyler yapmaya çalışıyor, ona bile iki top ezdiğinde “havaya girdi, kıvırma lan” diye bağırıyorlar. Hani her sene şapkadan tavşan çıkarma uzmanı bir “Iniestamız”, “Robbenimiz” olur ya; harca gitsin.

4. Dün geceki maçta durum 1-0 iken Pektemek’in outa attığı bir pozisyon var. Durum 1-1 iken Necip’in saçmaladığı boş bir şut var. Bunların ikisi de, altyapısını gelişmiş liglerde alan oyuncular tarafından büyük oranda tavana asılırdı. Buna kalite farkı deniyor. Bir Demba Ba furyası gidiyor ama adam tek tabanca, formunu kaybettiği anda hayalete dönüyor. Forvette sezon başı yapılan hesap hatasının bedelini ödüyoruz. Oyun şeklimize ve hedefimize göre alternatif forvet bulamadık şimdi Mustafa Pektemek’e göre oyun şekli bulmaya çalışıyoruz.

Beşiktaş artık bazı bölgelerdeki mevcut kalitesinin kaldıramadığı hedeflerden konuşmaya başladığı için karnımız ağrıyor. Bu sorunları çözmenin zamanı transfer dönemi ve o da kaynak meselesi.

Yoksa Necip de, Serdar da, Pektemek de “koçum benim” derken de buydu, yerden yere vururken de…

Hepimiz bu işlere Beşiktaş’ın menfaatleri doğrultusunda kafa yoruyoruz.

Benim doğrularıma göre Biliç eleştirilmez değil ama hala doğru adam. Nedenlerini daha önceki yazılarımda belirtmiştim. Beşiktaş’a, Mourinho’nun boşalttığı yere tekemmül etmiş bir teknik adam olarak gelmedi…! O da bu süreçte üzerine koyuyor ve ben öğrenerek devam edeceğine inanıyor, en değerli kavram olan kazanılmış zamanı kaybetmeyi göze alamıyorum.

Ve bunu hafta sonu oynanacak derbide, bu mental çöküntü yüzünden kaybetmeye yakın taraf olduğumuzu düşünerek söylüyorum. Dün gece en rahat uyuyanlar herhalde İsmail Kartal ve oyuncuları olmuştur. Plan belli çünkü.

Bu yüzden eleştirirken doğru yerlere yönelmenin, teknik adam ya da oyuncu eleştirirken taş üstüne taş koyanları, emek sarf edenleri orantısız şekilde yıpratmamanın önemine inanıyorum.

İnşallah bir gün hep birlikte Xavilerin, Djekoların altyapıdan yağmur gibi geldiği, tüm mevkilerde kancayı attığımız oyuncuyu söküp alacak maddi imkânlara kavuştuğumuz, her sene en kötü UEFA’da çeyrek final oynadığımız kıvamda bir Beşiktaş’a kavuşuruz da, o zaman teknik adam ya da oyuncu harcamak daha kolay, maliyeti de çok düşük olur.

Belki biz de bir gün zamanı telafi edecek kadar geniş olanakları bulunan, Biliç macerasını beğenmeyip Jurgen Klopp’a yelken açabilen bir camia olabiliriz.

Ben de dün gece “neden” diye sordum sordum durdum. Ancak, iki senede gelinen noktayı düşününce isyanımı biraz şımarıkça buldum.

Daha gidilecek yol var.

Cengiz Gürsel

  • Beğenenler
Cevapla

Soru: Aradığımız gol, hem de ekstradan bir anda kucağımıza düşmüşken ve rakip hamle yapıp oyunu sahamıza yıkmaya hazırlanıyorken neden 5-6 dakika içinde forveti tekleyip, orta sahaya bir adam alıp rakibi daha kalabalık karşılamadık?

Soru: Mustafa Pektemek bu kadar etkisiz iken nasıl 70 dakika oyunda kaldı?

Soru: Beraberlik golünü yediğimiz anla maçın bitimi arasında 30-35 dakika varken takım neden aniden şuursuzlaştı ve Liverpool maçındaki dengeli, bilinçli baskı yerine kafası kesik tavuk görüntüsüne büründü?

Bu soruları bende bir çok açıdan düşündüm ve kendimce yanıtladım ama bu maç ile ilgili duyduğum en iyi yorum pek değerli Ercü abimizden geldi. Onun cevabından esinlenerek yazıyorum:

Biz Brugge’ye, gerçekten de bizden daha yeteneksiz ve bizden daha fazla takım olmayan bu takıma neden elendik? Beşiktaş’ın Brugge’den her anlamda çok daha iyi bir takım olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
Bunun ışığında bu sorduğun soruların cevabı, ne teknikte, ne taktikte, ne teknik direktörde, ne Pektemek’te, ne Tolga’da, ne tribünde, ne de yönetimde değildir…

Cevap: E) Hepsi!

Gruplardan çıkıp son 32’ye kaldığımızda, kuraya kadar bütün camia Liverpool çekmek için adeta haykırdı. Tapınan mı ararsın, parmağını çapraz yapan mı ararsın, dua eden mi arasın… Bütün camia! Ne yaptık ettik, enerjimizi İnfantino’nun kel kafasının içine soktuk ve Liverpool’u çektik.

Tüm camianın inancıyla da o Liverpool’u eledik.
Ardından Brugge geldi!

Yönetimin ağzı ensesinde, taraftar yaydı, futbolcu uçtu, teknik ekip gevşedi, ilk maçta da Brugge’ye burun kıvırdık ve 5-0 kazanmak için tribünlere doldurduk….

Buraya kadar ki kısım Ercü Abi’nin yaptığı tespitin genişletilmiş halidir. Bundan sonra ki kısmı, yani senin de cevabını bulamadığın 3 sorunun cevabına gelirsek.

İşte bu rahatlıkla, bu umursamızlıkla, bu lakaytıklıkla çıktığımız maçta, o golü kalemizde görünce inanamadık. Sahadaki topçu dağıtmadı… Kendimizi Brugge’ye karşı öyle şişik bir pozisyona soktuk ki; o golü yediğimiz an gerçekler ortaya çıktı ve tribün dağıldı, futbolcu dağıldı, Bilic dağıldı, yönetim dağıldı, Beşiktaş maç özelinde, atomlarına kadar dağıldı.

Hatırla abi, an ve an hatırla… Tottenham maçının son yarım saatinde adeta zıvanamadan çıkmışçasına, kudurmuşçasına top oynayan takımda buydu… Ama burunlar o kadar büyümüş, Brugge’yi o kadar küçümsemişiz ki; golü atmamıza rağmen, 1-0 öne geçmemize rağmen, tur biletini elimizde almamıza rağmen, Bilic’te, takımda, taraftarda eksiğimize gediğimize halimize bakmadan 2. gole kuruldu, hatırla!

O anlarda maç 1-1 olunca, skor anlamında hala bir şey kaybetmemiştik ama kendimizi bütünüyle kaybetmiştik. Gol oldu, tüm camia aniden şuursuzlaştı. 5 beklerken 1 gol yiyince, o golü yiyince o an işte elenebileceğimizi anladık, gerçeklerle yüz yüze geldik ve panik halinde bütün şuurumuzu kaybettik. Bu 3 sorunun yegane cevabı bundan başka bir şey değildir.

Yorumum burada biter aslında ama şunu da yazmak isterim. Bir soruya verilen cevap eğer doğru ise, o cevap o konuyla ilintili bütün sorular için geçerli olmak durumundadır. Lakin, bu cevap sadece bir soruyu yanıtlıyorsa o cevap üstü kapalı bir yalandır, kandırmacadır tutarsızlığını da hemen belli eder. Doğru ise 3 ay sonra çıkan bir sorunun cevabı da bu olur, teşhis görevi görür. Bunu bir nevi kanun olarak kabul edilmelidir. Eğer ki benim verdiğim bu cevap doğru ise, Fenerbahçe maçında özüne dönen bir Beşiktaş’ı, koşan, parçalayan, rakibi şaşkına çeviren, sağlı sollu hücum eden, nefes aldırmayan bir takımın sahada olması beklenmelidir. Fenerbahçe küçümsenmeyecektik, Fenerbahçe ciddiye alınacaktır, Fenerbahçe’de herkes bir olacaktır.

Ben Pazar günü bunu bekliyorum. Takımın kendini affetirmesi için değil zira bende Tolga kadar suçluyum. Tolga kötü kaleci bile olsa Dünya’daki hiç bir kaleci bu kadar kötü olamaz. Ben pazar günü bunları bekliyrum çünkü verdiğim yanıt beni bu sonuca götürüyor. Pazar günü bende herhangi bir Beşiktaş taraftarı gibi galibiyet beklemiyorum ama süper bir oyun beklemek hakkım. Bunu da göreceğiz.

Not: Tolga’ya yazarken yediği gol geldi aklıma. En son galiba Fenerbahçe’li Serhat İnönü’de Myrhe’ye böyle bir gol atmıştı.

  • Beğenenler
Cevapla
İptal

Bence Brugge’un ORGANİZASYONU ve DİRENCİ bizim onlara attığımız uzaktan gol dışında başka gol atamayacağımız inancını zamanla yerleştirdi. Adamlar o kadar direnç gösterdiler ki ( bireysel kapasiteleri olmamasına rağmen), hele ilk maçtaki gibi atar atmaz 20 dakika içinde yine golü yiyince, bizim oyuncuların inancı kalmadı. Hem fizik hem mental hem de ilk günden beri yazdığımız üzere bazı oyuncuların (Tolga, Mustafa, Cenk Tosun, Motta, Serdar(bu maça özel değil),Ersan(bu maça özel değil), Necip) kapasitesizlikleri yüzünden elendik. Adamlar dakika dakika inancımızı yok etti. Kişisel düşüncem, seneye bu takımın kalecisi dahil Opare dışında sakat olan ismail de dahil, defansının tamamının değişmesi gerektiği. Ön liberolardan ötesi ayrı bir dünya, gerisi ayrı bir dünya. Takım defansa yardım etmekten ileri gidemiyor. Gol atınca hemen savunmaya geçmemizin nedeni BOMBA defansa güvenememek.

  • Beğenenler
Cevapla
İptal
0 21 Mart 2015

Ben de katılıyorum. Takım zaman zaman defansa harcadığı efor ve dikkat yüzünden hücum edemiyor.

Takımın şu an geri dörtlüsünün hiç biri ama hiç biri ; “bugün bu adam kadrodaysa sorun yoktur” dedirtmiyor.
Formda bir Sivok belki , Opare bir sezon böyle oynamaya devam ederse belki ama diğerlerinin hiçbiri güven vermiyor.

Yeni transfer Milosevski de öyle. Zira O’nun da 6 ay aralıksız oynadığını ve istikrarlı olduğunu görmemiz gerekiyor.

Beşiktaş’ın hiç değilse 2 tane efsane stopere ihtiyacı var.
Bir de belki Demba Ba kadar gol atmasa da Demba Ba ya alternatif , çok iyi bir golcüye , (tercihen Demba Ba ‘dan farklı özellikleri olan bir golcüye) ihtiyacımız var.

İleri ikili ayağında top tutarsa , geri ikili de üstüne gelen rakibi tutarsa takımın tamamı psikolojik olarak rahatlar .
H. Ertaş

  • Beğenenler
Cevapla
İptal

Rize’deki kupa maçında forvetimiz yoktu ve çıkmayı garantilemiştik. Hem Cenk Hem Mustafa hem de Ba sakattı. Madem Miloşeviç santrafordan bozma stoper. Denenemez miydi o maçta santaforda. 1.91 boyunda hem santrafor, bence orada da denenebilirdi. Her futbolcunun değişik özelliklerinin test edilmesi bence önemli. Ne zaman, nerede ihtiyaç olacağı belli olmuyor. Randıman alınsa ve sağlam olsaydı belki Demba Ba ile çift santrafor bile oynar, o boyu ile Brugge defansınn bu kadar rahat etmesine engel olurdu.

  • Beğenenler
Cevapla
İptal