Eveleme geveleme
23 Ekim 2015 güncellendi Futbol
2 23 Ekim 2015

Yıllardır yazıyoruz . Rakip ceza sahası önünde kaleyi gördün mü “sağa çek köşeye vur” ya da “sola çek köşeye vur” diye.
Mario Gomez tam da tarif ettiğimiz golcü. Allah gelmesine vesile olanlardan razı olsun. Sağa çekiyor köşeye vuruyor, sola çekiyor köşeye vuruyor , olur da topla önü boşken buluşursa hiç bekletmeden direkt köşeye vuruyor.

Şu an takımımız hem savunmada , hem de hücumda geçen seneye göre daha etkili , daha güçlü . Ancak hala daha geçen yılların eveleme geveleme futbolununun etkilerinden kurtulamadık.
Töre , Oğuzhan , Sosa , Quaresma çok yetekenkli adamlar . Amma velakin özellikle rakip ceza sahası çaprazında topla buluştuklarında bir dolu lüzumsuz pas ve çalım deniyorlar.
Daha basit düşünseler , daha basit ve çabuk oynasalar daha çok gol atacağız.

Bizimkiler illa yerleşmiş defansın arkasına adam kaçıracağız diye topla gereksiz oynuyorlar.
Fb ye attığımız 3. gol örnek goldür. 3 pas , bekletmeden orta ve gol. Eğer o topu Gökhan Töre direkt ortalamayıp daha önce 10 yüz milyon kez yaptığını yapsa ve topla geriye dönüp yeni çalım yapmaya kalkışsa büyük bir ihtimal golü atamayacaktık.
Sağa çek ortanı yap , sola çek ortanı yap kardeşim . Ya da çalım gücün varsa bunu neden rakip ceza sahasının dışında deniyorsun , kestirmeden rakip ceza sahasınının içine koşu yap , çalımı orada dene ! Bu arada birileri orta yapıyorken diğer oyuncularımızın da hızla rakip ceza sahasına girmesi beklenir. Rakip ceza sahasında çabuk çoğalmayı unutuyoruz !

Olacak biraz daha farkındalık , biraz daha çalışma.

Saygılarımla
H. Ertaş

  • Beğenenler
Cevapla

Beşiktaş hem savunmada hem de hücumda geçen sezona göre daha iyi sinyaller veriyor. Bu konuda sana katılıyorum.

Bence gol bölgelerinde yaşanan asıl sıkıntı dediğin gibi bazı oyuncuların topu eveleyip gevelemesinden kaynaklanıyor.

Top Gökhan Töre veya Quaresma’ya gelene kadar takım oyununu çok iyi oynuyoruz. Yardımlaşma, pas trafiği, hatta baskı altında kısa paslarla oyunu rahatlatmak… Bunlar çok değerli kazanımlar.

Rakibi böyece kendi yarı sahasına kolayca itip oyun kurma aşamasına geçebiliyoruz. Artık kaleye gitme vakti!

O vakit gelip çattığı an top Quaresma veya Gökhan Töre’ye muhakkak geliyor. O noktada iki kanat oyuncumuz pozisyon tanımadan topla oynama sevdasına tutuluyor. Gökhan illa ki üç kere o topa dokunacak, Quaresma “Huu” çektirecek bir hareket yapacak…

Bu durumda bizi oyunun bütününde takım gibi oynarken, hücumda bireysel yeteneklere hapsolmuşuz gibi bir çizgiye taşıyor. Halbuki öyle bir şey yok. Töre ve Quaresma’nın bu oyunları, takımın geriye kalan oyuncularının onların hizmetkarlarına dönüşüyor.

Ek olarak Töre ve Quaresma her şartta çizgide bekleyip topu ayaklarına istiyorlar. Bir pozisyonda, İsmail ceza sahasına Gökhan Töre’den daha yakın duruyordu ve Töre hareketlenmediği için İsmail ardını dönüp topu Töre’ye vermek zorunda kaldı.

Hatırla Mersin 2-5 Beşiktaş. Kim ferdi oynadı? Kim pas yapmadı? Kim çalıma kaçtı? Hiç kimse!
İki kanadımız bizi bu oyun düzenine hapsedecek bencelliği göstermemeliler.

Son olarak sağlam olduğu sürece bu takımın 11’nde her zaman Olcay yazılmak zorundadır. Topsuz oyunda onun kadar iyi deplase olan, boş koşu yapan, verkaça giren ve de dolayısıyla gole yakın başka bir kanat oyuncuyu bu takımda bulunmuyor.

Gomez gibi forvetim var, 1 gole hapsolmuşum Hakan Abisi, olur mu?

Selamlar.

23 Ekim 2015

Eveleme geveleme, bence Şenol Hoca da uyarıyordur oyuncularını, ama “can çıkmadan huy çıkmaz hesabı” oyuncular da her şey. Kulaklarını çekmeye devam…

Oturup Metin Ali Feyyaz’lı takımı izlesinler, tık, tık, tık, olay bitti…

Daha fazlasını görüntüle
  • Beğenenler
Cevapla
İptal