Gerçekler
24 Nisan 2016 güncellendi Futbol
1 24 Nisan 2016

Şenol hoca’nın takıma hiçbir katkısı yok, engeli var. Ligimizdeki diğer birçok meslektaşı gibi zamanında futbolculuk yaptığı ve antrenörlük lisansı olduğu için bugün Beşiktaş’ın başında. Bu işler böyle,
yarın Beşiktaş’tan ayrılır anadolu’nun X takımına gider , oradan Y’ye geçer. Her sene bir o takım bir bu takım. Kimse de aga bu ne demez.

Burası Beşiktaş, bu işler çocuk oyuncağı değil, Beşiktaş da td’lerin oyuncağı değil. Alacaksın yönetim olarak kalemi eline, yazacaksın ilk 11’i vereceksin Şenol’un eline. Gerekiyorsa oyuncu değişikliğini de sen yaptıracaksın. Aşçı kafasına göre yemek yapamaz, yemeği beğenmiyorsan işin sahibi olarak siparişi sen vereceksin. Ha başkan futbol’dan ne kadar anlıyor, ona akıl verenler bu işi bilirler mi artık o kadarına da birşey diyemem!

Şenol hoca sözüm ona eski kaleci. Adam bu meslekten gelmiş yani. Bu Tolga maçlarda hata yapmıyor güzel abicim, adamın oluru bu. Bunu bugüne kadar görmemişsen yarın da göremezsin. Lig ne olur bilemem ama seneye bu TD ve kaleci olmamalı. Bu Tolga adlı arkadaş kartalyuvası açar, röportaj verir, çoluğa çocuğa mont dağıtır ama kalecilik yapamaz. Adam toplara vu-ra-mı-yor. Nasıl yapacağını bilmiyor, panik yapıyor, beceremiyor, daha sayayım mı? Adam doğru düzgün out atışı yapamadan 3 yıldır BJK kalesini koruyor. Kendisine top atıldığında yaşadığı panik izahsız.

Eski kalecisin, devre arasında aldığın adam ilk 18’e giremiyor, 3.kaleci pozisyonuna düşüyor. Buyur ilk taksidini sen öde o zaman. İşin şu yönü daha vahim; hadi diyelim Boyko kötü, 2 maç oynattın 3 gol yedi…E güzel kardeşim, adamın yediği gollerin bin beterini düzenli olarak Tolga her sezon yiyor. Taraftarda dökülecek saç kalmadı. Tolga’nın yediği gollerin 10’da 9 unu PAF takımı kalecin yemez. Bir de yediği gollerin kabahatini sürekli başkasında buluyor ya en çok ona deliriyorum. Hemen eller kollar havada. Dün takım otobüsünden inmiş, orada gelenin geçenin ismini bağıran 3-5 taraftara selam veriyor. Gidip sorsan hiçbir golde kabahati yoktur. Ben olsam takım arkadaşlarımın yüzüne bakamam. Şu Oğuzhan’ın, Sosa’nın, Atiba’nın emeğine yazık.

Bursa maçında yediği golü 1 metre geride ya da ileride olsa yemez. Geçen yıl yine Bursa’dan durup dururken açıldı golü yedi. Brugge maçında adam orta sahadan koştuğu topa penaltı noktasından vurdu golü attı. (Bu benim favori golüm, eşi benzeri Dünya futbol literatüründe varsa bilen söylesin lütfen) Lizbon maçı ortada, Akhisar’dan ilk yarıda yediği gol dün gibi. Bir çırpıda 10 tane gol sayarım Tolga’nın beceriksizliği yüzünden yediğimiz.

Bu adam bu golleri yiyip de kaleyi koruyamamaya devam ediyorsa daha önce de söyledim ilk iş hoca’yı ko-va-rım. Olanlar olacakların teminatıdır. Antrenörlük işi mühendislik değil, tıp değil. Öyle uzun uzun düşünmeye, maç sırasında kalem kağıt elde saçma sapan istatistikleri not etmeye gerek yok. Takım içi arkadaşlığı iyi tut, formayı adil dağıt yeter, gerisi zaten futbolcunun yeteneğine kalmış. Oğuzhan’a akıl veremezsin, Beck’in adam kaçırmasına TD olarak engel olamazsın… İyi futbolcun varsa şampiyonluğu kazanırsın yoksa kazanamazsın bu kadar basit.

Benim anlamadığım illa ne olması gerekiyor, puan farkının erimesi ve yiyeceği golün şampiyonluğa mal olması mı gerekiyor? Geçen sezonun son maçlarında Günay oynadı, yediği hangi gol hatalıydı? Adam’ın yediği gol bile hayırlı, gitti GS’den gol yedi, uyuyan Beşiktaş’ı uyandırdı 3 puan geldi :) Günay’ın ayakları Cordoba gibi, ağlayıp duran Serdar’dan her mesafeye daha iyi pas atar.

İşimize gelince gençlerin önünü açalım diyoruz, yabancı takımları örnek gösteriyoruz ama sonra gidip 32 yaşında Tolga ile sözleşme uzatsak mı diye düşünüyoruz. Real madrid 17 yaşındaki çocuğu kaleye koyup Casillas yapıyor, biz Tolga’nın gölgesinde Günay’ı yedeklikten emekli etmenin peşindeyiz.
Tolga ile sözleşme uzatmayı yönetimde kim düşünüyorsa, rica ediyorum Beşiktaş için başka birşey düşünmesin.
Şimdi Kayseri maçında koydun diyelim kaleye yine bunu, yedi mi sana ilk dakikadan bi gol…Tribün tepki koyarsa ne olacak? Beşiktaş taraftarı artık bu adam’dan bıkmış durumda.

Tolga-Serdar-Boyko-Necip-Beck-Alexis-İsmail-Tosic… Bunlar her an takımın başına iş açabilecek oyuncular. Forveti Gomez orta sahası sosa-quaresma olan takımın defans ve kalesinde bunlar oynayamaz. Böyle takım olmaz. Her maç geri dörtlü ve kalecinin yediğinden bir fazlasını atmakla uğraşamayız. 3 tane atmadan rahat edemiyoruz derken şimdi de 4 atmak zorunda kalıyoruz. Sıkıyorsa bu kaleci ve defansla Şampiyonlar Ligi’nde oyna…

Çözüm mü? Öyle fazla uzağa gitmeye gerek yok, alacaksın yeni emekli jenerasyonu; İlhan Mansız’ı, Nouma’yı, Tümer’i, Sergen’i diyeceksin arkadaşlar bu futbolcu’yu Beşiktaş’a alalım mı? Onay gelirse alacaksın.

Dün Tosun paşa çok kritik bir gol attı, ayağına yüreğine sağlık. O gol belki de bize şampiyonluğu getirecek..

  • Beğenenler
  • Hakan ertas
Cevapla
0 24 Nisan 2016

Desinler ki Cenk e , kardeş durum ortada , sıkıntı büyük , bir maçlığına sağbek oynayacaksın ne dersin ?

Geçer sağbeke beck den de serdar dan da iyi oynar.

Yüreği ile oynayan , formasına açık bir adam çünkü.

Fakat bunlar çözüm değildir ; ne işi vardır Cenk in sağbekte?

Cenki sağbeke yazacaksak , orda yönetici yada antrenör olmanın ne anlamı var ? Beni koysunlar ben geçeyim.

Ki ben bile kadro yapamıyorum artık ; kayseri maçında necip i sağbeke olcayı solbeke yazdım.

Geldiğimiz hale bakın…

Yazık..

  • Beğenenler
Cevapla
İptal