Gs maçı ne olur
13 Aralık 2015 güncellendi Futbol
1 13 Aralık 2015

Tekrar selamlar, sevgiler;

Beşiktaş-Gs maçını etkileyen parametreler hakkındaki düşüncelerim şöyle:

Kadrolar…

Gs kadrosunda dört oyuncu var ki ikisinin karşısına muadillerini koyabiliyorsunuz. Selçuk’a Oğuzhan, Podolski’ye Gomez ya da Quaresma ile yanıt verebilirsiniz belki ama Muslera’ya yanıt veremiyorsunuz. Sneijder-Sosa eşleşmesi ise çok kritik. İsim ve kariyer olarak Sneijder ağır basıyor ama Sosa’nın formda oluşu iyi haber.

Bu karşılaştırmada kaleciler arasındaki fark, Beşiktaş’ın kaldıramayacağı büyüklükte. Maçın skorunu tayin edecek detaylardan birisi şu iki gerçekte yatıyor:

Beşiktaş’ın gol/gol pozisyonu oranı düşük ve Muslera’ya karşı oynayacak!

Gs’de Sneijder, Podolski, Selçuk, Yasin gibi öldürücü şut çekebilen oyuncular var ve Beşiktaş kalesi boş!

Ancak, Beşiktaş’ta olup, Gs’de olmayan bir özellik defansın önündeki uyum. Mustafa Denizli orada Chedjou’yu oynatıyor ama Astana maçında attığı her üç pasın biri doğru yere gitti. Beşiktaş bu bölgede Atiba ile fark yaratıyor. Oğuzhan arkadan oyun kurduğunda da önde olduğu kadar (hatta belki daha da) başarılı. Bu seneki performansı ile Selçuk’un arkasında kalmaz.

Oyun karakteri…

Beşiktaş’ın bir avantajı ligin en verimli pres yapıp, en çok top kapan takımı olması. Sporting de bu şekilde felç olmuştu. Eğer fizik yorgunluk olmazsa ya da mümkün olduğu kadar geciktirilirse Beşiktaş’ın o meşhur 10-15 dakikalık patlamaları Gs’nin daha durağan oyunu karşısında etkili olabilir.

Beşiktaş hızlı-kısa pas trafiğini en etkili uygulayan takım. Bu sayede önce rakip orta sahasını hızlı eksiltiyor sonra da arkadaki boşluklara aynı hızda sızabiliyor. Zaten bu kadar gol pozisyonunun arkasında bu iki özellik var.

Bu yüzden muhtemelen, herkesin gözü Gomez, Burak, Sneijder, Quaresma, Töre, Podolski’nin üzerindeyken asıl savaş orta sahadaki Atiba-Oğuzhan-Selçuk-Chedjou dörtlüsünün arasında geçecek.

Beşiktaş açısından çok kritik olan bir parametre Ersan’ın Rhodolfo’nun yanına dönebilmesi ve Töre’nin artık kendini bulması.

Moral durumu…

Gs’nin bir avantajı psikolojik üstünlük. Bu, hem son Avrupa maçlarından hem de genel olarak final maçlarında gereğini yapma alışkanlığından ileri geliyor.

Beşiktaş’ın yıllar süren derbi oynama sorunu ve Gs’nin Beşiktaş maçlarındaki geleneksel rahatlığı maalesef iç açıcı değil.

Teknik adamlar…

Mustafa Denizli, büyük maç oynama tecrübesi tartışılmaz bir teknik adam. Şenol Güneş ise kendini ispatlamış olmasına rağmen final oynatma becerisi tartışılan bir hoca. Bu maçı mesleği kariyerinde kırılma olarak gördüğüne eminim. İnşallah bu sayede teknik adam avantajı Beşiktaş’a geçer.

Hakemler…

Son parametre ise hakem. İlk 14 hafta hakem hataları Gs ve Fb için dengede giderken, şaşılacak kadar Beşiktaş lehine dağıldı. Ben ligde böyle bir 14 hafta hatırlamıyorum. Ancak, geçmiş deneyimlere ve ligin dinamiklerine dayalı olarak tahminim, yarın hakemlerin skora etki edecek hataları olacaksa, bunun genel olarak Gs lehine olacağı şeklinde.

Hatırlayın.

Beşinci hafta Gs, Ts maçında yenilse Fb ile puan farkı 8’e açılıyordu. Altıncı hafta Beşiktaş-Fb maçında da Beşiktaş’ın mağlubiyeti ligi Fb lehine kopartıyordu. O maçlardaki hakem hataları bu kopmalara engel oldu.

Yarın da Beşiktaş kazanırsa Gs ile puan farkını 9’a çıkartıyor. Fb ise muhtemelen 8’e…

Benim bu ligde senelerdir gördüklerimden öğrendiğim, bu kadar maddi zorluk içinde kaynağa ihtiyacı olan bir Gs’nin bu ligin 15. haftasında iki ezeli rakibinin toplam 17 puan gerisine düşerek CL olasılığından uzaklaşması eşyanın tabiatına aykırıdır.

Tamamen deneyime dayalı kişisel görüşümdür.

Skor tahminim ise Beşiktaş 1-2 Gs…

Yanılmak dileği ile.

Cengiz Gürsel

  • Beğenenler
Cevapla
0 13 Aralık 2015

0-0

  • Beğenenler
Cevapla
İptal
0 13 Aralık 2015

Tolga oynar ve hatalı gol yerse ne Şenol kalır ne de Fikret Orman.

  • Beğenenler
Cevapla
İptal