Quaresma Paradoksu
28 Ağustos 2015 güncellendi Futbol
5 24 Ağustos 2015

Manzara harikası boğazı, vapurun güvertesinde yudumlanan çay eşliğinde geçmeyi bile angaryaya çeviren şu sistemde Quaresma’nın başarılı olmasını mı bekleyelim?

 

Gerçek böyle bir şey…

 

Gün gelecek Quaresma; İspanya, İtalya, İngitere, Portekiz, Türkiye’den sonra bir yere gidecek ve yine bir şey değişmeyecek. İşte bu acıdır ve bu acıyı “Gerçek” olarak tanımlayacak futbolseverin hali daha acıdır.

 

Bu da bir gerçek…

 

Quaresma’nın top oynadığı ülkelerde başarısız olması sorun değil. Asıl sorun; Dünya’nın Quaresma’yı başarısız ilan etmesidir. Bu sistemde başarılı oluyorsan kendinden şüphe edeceksin. Quaresma’nın içi rahat olsun çünkü kendisi Dünya’ya ait değil.

Messi, Ronaldo uzaydan falan gelmediler. Bilakis, onlar tam da bu sistemin amaca yönelik topçuları arasında en çok skor üreten adamlardır. Tamamı Dünya insanının hasıdır hası. Hepsi çevik, hepsi hızlı, hepsi gol atıyor. Ne farkları vardır ki? Tek fark Messi? Neden? En çok golü o atıyor? Sistemin amacı ne? Gol? Messi nereli? Uzaylı. Değil işte.

Uzaylı olan Quaresma ve bu yüzden kabul görmüyor.

Quaresma’nın bu hali onu toplumun dışına itiyor. Onun toplum için değil de kendi için çalıştığının söylenmesi; bilmem kaç yıldır dönen sanat tartışmasına yeni bir cevap olarak ortaya çıkıyor:

Sanat sanat için mi vardır, yoksa toplum için mi?

Quaresma sanat için sanattır!
Gerçek bu.

Quaresma topu kontrol eder, sürer, çalım atmayı sever. Topa dokununca meşin yuvarlak ile ilahlaşır. Kaley düşünmediği için bizler “Olmuyor bununla” diye isyan ederken, bir gol ile adama dilini yutturur. Seyircinin arayışı budur aslında, ama bu karakterimize empoze edilen sistem başarısı ile çelişir. Bir yandan hedefe ulaşamamışızdır ama zevkin sınırı da aşılmıştır.

 

Sonuçta sistemin kendisi bu savaştan galip çıkar.

Şut çeken Quaresma; limana varan kaptan, resmi sonlanan ressam gibi umutsuzdur. Onun amacı gol değildir, topla oynamaktır, amacı sanatın ta kendisidir. Gel gör ki; ruhumuzu başka alemlere taşırsın ama nefsimize yetemezsin.

 

Sistem kesinlikle yanlış, doğru olan sensin ya, maalesef yapacak bir şey yok. Sende diğerleri gibi bu sistemde zaman içinde eriyip gidersin.

Hayat romantik olamadı, hep gerçek kaldı.

70’lerde Gabon’da çıkan petrol gibisin. Fakir Gabon’da petrol bulununca, petrol ile halkın zeginleşmesi beklenir… Fakat petrol sadece tekele hizmet eder ve ülke zenginleşirken halk yine fakir kalır…

Paradoks gibisin.

Sen gibi bir oyuncu sahaya çıkınca takımın zenginleşmesi gerekirken, takım git gide fakirleşiyor. Sen topu tekeline alıyorsun Quaresma, sövdürüyorsun kendine, sevdiriyorsun da ve sonuçta olmuyor.
Cehennem ile cennetin arasında bırakıyorsun insanı. Takım yanıyor, seyirci uçuyor derken arafa düşüyoruz…
Ya bizden dolayı, ya sistemden dolayı, ya da memleketin dinamiklerine ters düştüğünden dolayı olmuyor ve olmuyor.

  • Beğenenler
Cevapla
0 24 Ağustos 2015

Sevgili Erden ;

Bana kalırsa quaresma bal yapmayan arıdır.

Karıncalar çalışırken yan gelip yatan Ağustos böceğidir.

Zübük dür ; Ali Cengiz dir ; fuarlarda gülüp eğlendiğimiz sihirli aynalar gibidir ; ya şişman gösterir,yada kısa vs..

O nedenledir ki , bir Demba Ba olamaz.

5 senedir Gekas ı izliyoruz bu ligde. Bu hafta gene hat trick yaptı.

Bir Gekas bile olamaz.. Ara sıra kimsenin aklına gelmeyen vuruşlar dener ; otuz taneden biri girer “ooovv gole bak ” denir..

O topları ondan beş kat terleyen beck,atiba ,necip getirip ayağına vermiştir o ayrı..

Ben q7 yi bu instagramda çıplak kadınlarla foto çektirip fenomen olan dan balzeryan mıdır nedir ona benzetiyorum.

küllüm şov..

  • Beğenenler
Cevapla
İptal
0 24 Ağustos 2015

Quaresma ile bazı şeyler rafa kalktı Serdar.

Mesela Kerim Frei’yı 2 haftadır izliyor olacaktı, oynayamadı. Çünkü Quaresma var, kesebilir misin? Kesmelisin ama yapabilir misin?

Gökhan Töre berbat oynuyor, bunun nedeni Quaresma ile girdiği yetenek yarışı mı? Olmayabilir, olabilir de.

Quaresma oynuyor ve takım savunması düşüyor. Quaresma sol kanada geçince bizim sol koridor oluyor.
Ya da Atiba, boşlukları dolduracağım diye sakatlığa bir adım daha yaklaşıyor.

Ama acayip bir gol atıyor. Öyle bir duyguya zemin hazırlıyor ki, maç geliyor, avcumuza düşüyor, coşkuyu veriyor, tam diyoruz galibiyet, liderlik, şampiyonluk… umutları tükeniyor.

Kendisini izlemek zevkli, güvenmek imkansız Serdar, ne hakkı var abi? Bu kadar taraftara bunu yaşatmaya ne hakkı var? Stadı doldurmuş onca adam taca koşmaya üşenip rakibe dalmasına, hakem topa vurma demesine rağmen topa vurmaya ne hakkı var?

Bu hem aşk hem eziyet. Kerim Frei oynasın ve Quaresma bu takımda her zaman oyuna sonradan gireceğini bilsin.

Kerim Frei’ya yazık vallahi.

  • Beğenenler
Cevapla
İptal
0 24 Ağustos 2015

Aynen kardeşim.

Q7 iyi bir “futbol” oyuncusu olabilir. Ama bu zaman diliminde sadece iyi bir futbol oyuncusu olmak yetmiyor ; iyi bir “takım” oyuncusu olmak önem taşıyor.

Tolga en az sekiz kez kale atışı kullandı ve altısında top orta sahaya bile varmadı ; neden? rüzgardan.

Ordaki herkesi geçtim ; hocayı bile ; madem büyüksün madem tecrübelisin madem lider olacaksın ; gider dersin ki “Tolga bunu yapma” her halükarda sağ yada solbeke topu at..oyunu burdan kuralım.. Yada Oğuzhan a dersin ki “kardeşim topu kaleciden al orta sahaya taşı..” benim görmek istediğim q7 bu..

Hagi bu vb işler yapıyordu. Hagi oyunu okuyordu ; yetenekliydi evet ; ama bu benim takımım diyordu. Taç atışına bile bağırdığı maçı hatırlarım “elinle attığın topu nasıl oluyor da rakibine atıyorsun” diye..

Maç içinde sağa sola bağırmak değil amaç ; baktın Oğuzhan tıkandı baktın rakip bambaşka bir strateji ile sağlı sollu baskı kuruyor ; hemen o an tepki verirsin ve oğuzhan a yakın oynar , bir koşuyorsan iki koşar çocuğu rahatlatırsın.. işte o zaman derim ki bu takım q7 nin takımı..

gevşek gevşek topun taca çıkmasına beklerken , rakibin sol açığı taaa sol açıktan kendi sağbekine gelip senin gevşekçe baktığın topu çıkmadan yakalıyorsa ve sen buna uyuz olup rakibe çift dalıp ilk sarıyı görüyorsan ; ikinci sarıyı neden gördüğünü konuşmam bile..

dilerim şenol hoca diğer pozisyonları geçtim , sadece ilk gördüğü sarı için karşısına alır konuşur.

her şey o sarıdag izli çünkü.

q7 mi batuhan mı belli değil..

  • Beğenenler
Cevapla
İptal
0 24 Ağustos 2015

Bu gibi nedenlerden dolayı Quaresma’nın takım içindeki rolünün doğru belirlenmesi gerekiyor.

Biz Feda dedik, genç takım kurduk, bu gençleri büyüttük, kimisi oldu kimisi yarım kaldı.

Sonuçta sabredildikçe büyüyen bu yapının içine Quaresma’ya en büyük insiyatifi tanır, tahamülün en büyüğünü göstermeye başlarsak her şey çöpe gider, yine yok oluruz, başa döneriz. Ne Oğuzhan kalır, ne Töre kalır ne Veli oynar. Genç adam Kerim Frei’ya yazık olur, 30’u aşmış Quaresma için!

Bu takım Quaresma’yı taşımak durumunda değildir ama Quaresma bu takıma fayda sağlamak zorundadır.
Bence ideal 11’de Quaresma’nın yeri yok.

Yedekten buyursun her maç oyuna girsin. Sıkışan maçı açsın, önde olduğumuz maçı da coştursun. Tam rolü budur, bu olmalıdır.

  • Beğenenler
Cevapla
İptal
0 28 Ağustos 2015

bu hafta atibayı kesip yerine serdar ı oynatsa hoca ; atiba nın suya sabuna karışmayan o yumuşak hali yerine , topu alınca golü düşünen ve hatta uzaktan vuran bir kesici
ile oynamış olsak..

serdar ın batacağı yada çıkacağı maç olur bu …

ben bu riski alırdım.

atiba ile al gülüm ver gülüm ..fayda sağlamıyor..yaran yardıran nbiya gibi abuk sabuk işler yapan adam lazım.

ilk defa atibayı eleştiriyorum.

bu arada q7 olmayınca atiba oğuzhan,önlerinde gökhan sosa olcay olacak gibi..forveti de gomes yapar sanırım hoca.

antep in bursa maçını izledim. mutlu hoca takımı önce güvenlik prensibi ile oynatıyor.

trabzon maçının değişiğini yaşayabiliriz.

ama benim tahminim golü erken bulursak maç 5+ olur..

vurduğumuz gol olsun.

  • Beğenenler
Cevapla
İptal