Şampiyon olacağız.
16 Aralık 2015 güncellendi Futbol
10 14 Aralık 2015

Şampiyon gibi oynadık. Çok çok iyi oynamadık ama Şampiyon gibi oynadık. Nihayet ama nihayet derbilerde gol yiyince şoka girmiyor , çok geçmeden tepki verebiliyoruz. Son şampiyon olduğumuz sene bile üstüste 2 derbi kazanamamıştık. Şimdi Fb düşünsün. Bunalıma girecekler.
Çok ilginç ; kalecilerimiz topa çıksa olmuyor , çıkmasa zaten olmuyor. Bugün Gs nin kalesinde Muslera olmasaydı çok farklı bir galibiyet olabilirdi.

• Beğenenler
0 15 Aralık 2015

Kalecisiz lider!

Desek bile Günay’dan umutluyum, o çocuk kaleyi istiyor, başarmak istiyor. Bence başarılı da olacaktır.

• Beğenenler
İptal
0 15 Aralık 2015

yediğimiz gollerden youtube a on gollük bir kolaj yapsak ; dünya çapında izlenme rekoru kırarız.

buna rağmen lider olmak.. yahu ne enteresan bir takım ve camiayız biz :)

günay çok sağlam bir travma yaşadı ; yedek klübesinde oturan u21 kalecisi kardeşimizin o an ne düşündüğünü merak ettim..

“eyvah..sıra bana geldi :)

bizim kaleci arkadaşların taşıdığı benzer baskı ve tedirginliği şu an değil UEFA , fifa nezdinde klüpleri baz alırsak yaşayan var mıdır?

burada şu tespiti yapmakta fayda var, geçen erden in yazısını okuduğumda evet budur demiştim ; rüştü ve volkan ; tafo ve muslera etkilerini neyse , aynı etkiyi yapacak bir kaleci bulmamız halinde uçuşa geçeceğimizi biliyoruz.

bu da bir avantajdır. eksiğimiz ayan beyan ortada.. buraya bir dokunuş şartoğluşart..

bir parantez de ersan a açmak lazım ; bu saatten sonra ersan , rhodolfo ile tandemin tek adamıdır. ersan ın katkısını öyle net görme şansı elde ettim ki ; bunu hisseden ismailin kanatlanıp uçuşunu görmek kaçınılmaz.

tosic le oynayan İsmail ayrı bir karakter… ersan ile oynayan İsmail apayrı…

yanındaki arkandaki önündeki adama güvenmek çok başka bir duygu..

bu zinciri kırmamak lazım..

bir stoper+bir kaleci..

bu iş tamam..

ama ne tolga,ne günay ne de tosic..

• Beğenenler
İptal
0 15 Aralık 2015

Ersan’ın bu kadar etkili olduğunu bilmiyordum, harika oynadı.

İşe bak Serdar, Atiba’yı sezon başı satıyorduk satamadık, coştu.
Ersan’ı da sezon başı satıyorduk, satamadık, coştu.

Bu işler öngörüsüzlük mü yoksa bilinçli mi yapılıyor?

• Beğenenler
İptal
0 15 Aralık 2015

Erden,

Olcay / Kerim paradoksuna nasıl bakıyorsun ?

Senin önermelerini ; tespitlerini çok merak ediyorum.

Hoca anladığım kadarı ile olcay ı bir çapa olarak kullanıyor ; rakibi süpüren ve bozan bir oyuncu + bu özelliği sayesinde kovaladığı rakibin dengesini bozup atiba yada necip in önüne atıyor. bu iyi bir özellik.

hucuma da olumlu katkı yapmaya gayret ediyor. olcay çoğunlukla beceriden yoksun işler yapıyor olabilir ama iyiniyetini asla yok sayamam.

fakat bana kalırsa kerim daha verimli işler yapıyor ve yapabilir. dün 2.golde o ortayı yapan adam sadece kerim olabilirdi. topu aldı, hemen vermedi , tuttu , döndü,kenara kaydı..o sırada gökhan gomez yerleşti ; ortayı çok akıllıca paralel ayak içi ile yaptı , gomez vurabilirdi, top sekebilirdi..ve sekti de.. burada temel konu , kerim , takım oyunu aksine kısa pasla al ver yapmaktan öteye geçti, sorumluluk aldı.. ve iyi de top sürüyor.

bu şekilde gomez de töre yada oğuzhan da ciddi rahatlar.

kerim rakibi ofansif anlamda ciddi bozuyor. eğer akhisar maçında ikinci yarı başlarken girseydi , penaltı alma riskimiz, douglaoyu attırma riskimiz ,karambolden gol bulma ihtimalimiz artardı.

şuraya varmak istiyorum , maç maç bakıyorsak eğer , bazı maçlarda bir teoriye inanıp , sadece ona hizmet eden bir 45 dakika riskini göze almalı hocamız.

bu hafta osmanlı maçında q7 değil kerim ve olcay olmalı eğer olacaksa..

göreceksin ki , osmanlı atağa bile kalkamayacak..

olcay çıkacak töre girecek..gs maçı gibi bir akış sağlayacağız.

selamlar kardeşim.

• Beğenenler
İptal
0 16 Aralık 2015

Selam Serdar kardeş.

Bende herkes gibi yetenekli, topla arası iyi olan Kerim’e rağmen neden Olcay’da ısrar edildiğini çözmeye çalışıyorum.

Quaresma, Töre, Kerim… Hepsi takım savunmasına yardımcı olan, yerini kaybetmeyen oyuncular. Quaresma’yı out çizgisinde top çıkarırken, Töre’yi korner bayrağında atak başlatırken veya Kerim’i rakibin bekini sonuna kadar kovalarken görüyoruz.

Olcay’da keza aynı özellikleri gösteriyor. Farkı, çok çalışkan ve de ısrarcı olması. Özellikle hiç akılda olmayan toplara deli dumrul basması, alması veya alamaması Beşiktaş’ı takım olarak ileriye çekmede çok faydalı oluyor. Ek olarak kendi bölgesinde yaptığı ağır pres senin de bahsettiğin gibi topun orta sahaya sürülmesine ve doğal olarakta rakibi Atiba ile Oğuzhan’ın kucağına düşmesini sağlıyor.

Bunlar işe yarar özellikler olsa bile Beşiktaş açık oyuncusu tercih ederken ofansif özellikleri ağır basmalı, benim görüşüm.

Mesela İsmail Köybaşı iyi bir solbek değil, ofsaytı bozar, adamı kaçırır, yetersiz müdahalede bulunur… Fakat bir sol beke nazaran topla iyi çıktığı, kısa pas ve çalım özelliği gayet iyi olduğu için hatta fazlasını verme konusunda bizleri umutlandırdığı için solbek mevkiinde İsmail’de ısrar etmek anlamlı.

Beşiktaş’ın sol beki maç esnasında 3 kere savunma yapıyorsa 10 kere hücum girişiminde bulunuyor.

E şimdi biz sol bekin ofansif özelliklerini ön plana çıkartıp Olcay’ı da defansif özellikleri ile översek yazdığımız hikayenin ortasında boşluk kalır.

Olcay’ın dar alanda kısa pasları iyi evet, ortaları kötü, çalımı yok, ara pasları vasat ama ama ama bir özelliği var ki işte o özellik bana göre onu bu takımın vazgeçilmezi kılıyor yada başka bir deyişle hikayedeki boşluğu dolduruyor.

Gomez’i şöyle bir kenara alarak yazalım; Beşiktaş hücum ederken hiç bir oyuncusu Olcay kadar boş koşu yapmıyor. Sırf bu sebepten dolayı Olcay, Kerim-Töre-Quaresma’nın önüne geçiyor.

Abi takımın yapısına bakarsan, Oğuzhan final pasçısı, Sosa final pasçısı, Quaresma final pasçısı artı şut özelliği var, Töre final pasçısı artı çalım ve orta özelliği var, hiç biri topsuz koşu yapmıyor!

Oğuzhan pası arıyor, Sosa sahayı tarıyor, Quaresma/Töre hep çizgiye yaslanıp topu ayağına istiyor, çalıma, şuta gidiyor fakat Olcay kaçıyor. Topu alıp veriyor ve kaçıyor, bir anda deplase oluyor, bir bakmışın sıfıra iniyor, olmadı geri gelip bir daha dalıyor.

İşte bu kadar final pası atan adam varken bir de o pasları alacak oyuncu lazım ki o oyuncu da bana göre Olcay oluyor, Olcay formayı buradan kapıyor.

Pas alma işini bir oyuncumuza, Gomez’e bıraktığımız zaman savunmanın tüm kontrolü onun üzerinde oluyor. Bu yüzden her zaman istediği boş pozisyonu bulamıyor.

Olcay o pası alınca harika işler yapmıyor evet ama onun kadar topsuz oyun oynayan adamımız yok. Golü yapmanın yanında dolaylı olarak Olcay ara pasını alınca kötü vuruşlarla, kötü ortalarla topu kaptırsa bile rakibin dengesini bozuyor ve oyunun ilerleyen dakikalarında otomatik olarak rakibin konsantrasyonunu düşürüp diğer oyuncularımızın pozisyona girmesini sağlıyor.

Kerim ile Olcay’ı kıyasladığın zaman ben kısa vadede Olcay’ın tecrübe farkından dolayı Kerim’e üstün olduğunu düşünüyorum. Uzun vadede, belki 3 ay belki 1 yıl, Kerim Olcay’dan daha değerli bir oyuncu olacaktır.

Kerim’in fizik gücü yeterli bir seviyeye gelince takım savunmasına yardım edecektir, burdan sorun yaşamayız. Topu çok kısa sürmesi, patlayıcı gücünün yüksekliği, kıvraklığı, şut ve orta özelliği onu tutulamaz bir oyuncu yapacak, garanti…

Yalnız şu an oyun ezberi olmadığı için, anlık karar vermesi gereken yerlerde tereddüt yaşıyor. Galatasaray maçında yaptığı asist üzerinden vs yaparsak.

Olcay orada orta yapılacağını bilir hemen kanada inerdi ve orta yapamazdı.
Kersim ise ne yapacağını bilmeden içeri daldı, baktı olmuyor çabukluk özelliğini kullanıp kanada indi ve ortaladı, asist oldu.

Velhasıl lafı toparlayalım: Olcay’a bir rol verirsek bunun adı “Bozucu” olur. Rakibin hücumunu ve savunmasını onun kadar bozan bir oyuncumuz yok, Kerim gibi topla arası iyi olan Gökhan Töre’mi ve Quaresma’mız var.

Kerim bu takıma Olcay’ı değil, Töre/Quaresma’yı keserek girer, oyun açık alana dönerse girer, bir de oyun ezberi oluşunca girer ve o vakit hep kalır.

• Beğenenler
İptal
0 16 Aralık 2015

Selamlar. İzniniz olursa ben de konuya dahil olayım.
Değerli Erden Bey çok güzel açıklamış :
…………………………
Kerim ile Olcay’ı kıyasladığın zaman ben kısa vadede Olcay’ın tecrübe farkından dolayı Kerim’e üstün olduğunu düşünüyorum. Uzun vadede, belki 3 ay belki 1 yıl, Kerim Olcay’dan daha değerli bir oyuncu olacaktır.
Kerim’in fizik gücü yeterli bir seviyeye gelince takım savunmasına yardım edecektir,
……………………………….
Ben de aynen böyle düşünüyorum. Geçen sene Oğuzhan’ı kimse ilk 11’de istemiyordu. Bu sene hepimiz istiyoruz. Tek fark daha kuvvetli olması ve dolayısıyla daha çok koşması ve takıma entegre olması. Bence Kerim’in bu sene bize ve ÖZELİKLE KENDİNE yapacağı en büyük iyilik : mümkün olduğu kadar fizik gücünü arttırmak olmalıdır. Yetenekleri var bu yetenekleri kolaylıkla uygulayabileceği fizik gücüne kavuşursa bana göre Gökhan Töre’den de daha iyi olur. Çünkü şutları ve ayak içini kullanışı çok çok daha teknik. İnşallah o günleri görürüz.
Gelecek konusunda ben Kerim’den daha çok heyecanlanıyorum !

• Beğenenler
İptal
0 16 Aralık 2015

Hakan abim izin ne kelime ; şeref verirsin. Senin değerl katkılarını zevkle okuyor ve hatta çoğunlukla senin tespitlerini ve vurgularını referens alarak çıkarımlarda bulunuyorum.

Benim şahsi fikrim ; maç maç analiz edildiğinde , kerim olcay kullanımlarında daha cesur bir pozisyon alınmalı ; bir maçta doğrudan kerim ilk onbir başlarken , yapısal olarak rakibin olcayvari bir durdurulmaya ihtiyaç duyulacağı öngörüldüğünde olcay tercihi ile başlanmalı diye düşünüyorum.

zira biz golü atarsak , yani en baştaki sağlam baskıda golü çok erken bulursak (kerim bu konuda çok çok faydalı bir adam) , olcay tıpkı necip gibi dağıtıcı bir rolle etki patlaması yaşatabilir.

selam ve saygılarımla

• Beğenenler
İptal
0 16 Aralık 2015

son maçta ilk golün asistini olcay ikinci golün asistini kerim yaptı ; olcay ve kerim aynı anda düşünüldüğünde nasıl bir sonuç alırız bunu da değerlendirmek lazım.

ben sırf bunu görek için bir doksan dakikayı dahi feda edebilirdim (özel bir maç yada kupa maçı)

• Beğenenler
İptal
0 16 Aralık 2015

Pek pek değerli Hakan Abim Serdar Kardeşim :)

Her şeyden önce Hakan Abimin maç sonu yazılarını tıpkı Cengiz Abimin yazılarını bekler gibi bekliyorum, hiç bir yazıyı atlamıyorum. Piyasada iyi yazan pek yok ve uzun yazma imkanı olan yazar hiç yok. Yer darlığından dolayı köşe yazarları yazılarını tespit yapıp bırakıyor.

Sırf bu yüzdenHakan Abim ile aynı paralellikte düşündüğüm için memnunum.

Kerim Frei kısa bir süre içinde 11’de daha çok yer bulacak ve takımın değişmez isimlerinden biri olacaktır. Fizik gücünü arttıracağı muhakkak ki, bu noktada verdiğin Oğuzhan örneği tam olarak yerini bulmuş.

Tabi Kerim Frei’ın çok fazla zamanı yok bunu unutmamak gerekir. Öyle yada böyle 2 yıldır bu takımın içinde ve az veya çok kendini gösterebilecek süreleri de buluyor. Bu durumda Kerim’in komple bir oyuncuya dönüşmesi için 2-3 yılı var dersek tamamen yanlış çıkarıma ulaşırız. Benim kendisine tanıdığım süre en fazla önümüzdeki sezonun başıdır.

İyi haber ise, özellikle bu sezon aldığı süreleri son derece verimli bir şekilde kullandı. Bu iyiye işaret.

Hakan Abimin görüşü ile paralelim fakat Serdar’ın, Kerim’in gelişimi için yazdıkları çok doğru.

Ligin alt sıralarında olan, hücum tehdidi çok fazla olmayan takımları karşı maça Kerim ile başlamak onun gelişimi açısından çok önemli. Bu kadronun içinde Kerim’in yeri hep var, kopan veya çevrilmesi gereken maçlarda da her zaman 1. tercih olarak kullanılıyor.

Serdar sana kesinlikle katılıyorum çünkü Kerim’in takım içindeki rolünün ağırlığının artmalı. Rakibin üzerine adeta çullanabileceğimiz maçlarda onu 11’de başlatıp performansını görmek, ilk 11’e ısıtmak ve ayaklarının yere sağlam basmasını ona sorumluluk vererekte sağlamak çok değerli.

Olcay’ın 3 senesi varsa Kerim’in önünde 10 sene var. Olcay’dan kimi zaman forma alabilmeli. Onun kaldırabileceği maçlarda son 20-30 dakika da oyuna girmesinden ziyade oyuna başlayıp 60 dakika oynaması çok değerli olacaktır…

• Beğenenler
İptal
0 16 Aralık 2015

aynen kardeşim ;

şu açıdan bakıyorum ayrıca : bu takımda iskeleti bozmadan deli paralara kimi satarız desek , iyi bir kermi 5/10 mio euro arası satma ihtimalimizi 1.sıraya yazarız.

kerim vb oyuncuları en efektif zamanda parlatmak ve para kazanmak çok çok akıllıca olur..

zira zaten oğzuhan gökhan ersan gibi pazarı olan oyuncuları satma ihtimali yüksek ; ama omurga bozulur..

kerim ise omurga içinde yer almayan ama omurga kadar para edebilecek bir elmastır.

• Beğenenler
İptal