Soluk Al Ver Al Ver
6 Nisan 2016 güncellendi Futbol
5 5 Nisan 2016

Bu maçı kaybetmemizin tek nedeni havaya girmemizden başka bir şey değlidi.

Gomez Almanya’da formayı kaptı, Cenk milli takımda yazıyor, Oğuzhan uçuyor, stad geliyor, kasaya 17 milyon Lira koyduk, 850 tane internet erişim noktası var, üstüne Fenerbahçe puan kaybetti şampanyalar patladı…

Sen böyle salarsan adam gelir 2 şut çeker 3 puanı alır gider.

Fikret Orman hatalı, kimse !-Kasımpaşa maçı var-! demediği için yönetim hatalı, Şenol Güneş hatalı, oyuncular kabus…
Bu maçın benim nazarında başka bir yorumu yok.
Havalandık, oturttular.

Hatta büyük bir inançla yazıyorum; ayaklarımızın yere basmadığı Kasımpaşa maçını şansımızla kazansaydık biz bu tokadı Bursaspor maçında yerdik ki o mağlubiyet çok daha vahim sonuçlar doğururdu.

Bu sebepten dolayı Kasımpaşa mağlubiyetinin ayaklarımızın yere basması açısından o kadar da olumsuz bakmıyorum. Buradaki genel olumsuz durum camianın Kasımpaşa maçına odaklanmamasıydı.
İpler Fenerbahçe’nin eline geçti geçmesine de….

Benim bu sezon seyrettiğim Beşiktaş, takım olarak bu tokadı yedikten sonra 34. haftanın 90+5. dakikasına bütün maçlarını kadar tam bir konsantrasyon içerisinde oynar.
Ve bu takım muhtemeldir 7’de 7 yapabilir, belki de yapamaz.
Ama bu Fenerbahçe 8’de 8 falan yapamaz.

  • Beğenenler
Cevapla
0 5 Nisan 2016

Sevgili Erden kardeşim, gerçekten çok şansa buralara geldik, bizde defans iyi değil, şampiyonluk gören kaç tane oyuncu var. Fener, defansı iyi, oyuncu kalitesi ve sayısı bizden fazla. Bence 7 de 7 ve 8 de 8 hikaye. Çok puanlar kaybedilecek. Ama fener yukarıda belirttiğim gibi daha ağır basıyor.

Yeni stada alışana kadar da zaman geçecek. Yarıştan erken kopmayalım yeter. Malum umut bizim gibi yıldız fakiri olanların ekmeğimi. Benim kız ne zaman 3. yıldızı takacağız diyor, başka bir şey demiyor, yeni nesil bundan anlıyor, bunu konuşuyor.

  • Beğenenler
Cevapla
İptal

Sevgili Erden, bu defa sana katılamayacağım. Pazartesi gördüğümüz takıma bir çok sıfatı yakıştırabiliriz ama laubali ya da havalanmış demek haksızlık olur.

Birinci dakikadan son dakikaya kadar galibiyete asıldılar. Hatta ilk yarısı 0-0 bitip sonradan farka gittiğimiz, 45 dakikası çöpe atılmış bir sürü maç sayarım sana bu sezondan. Onlarda bile “bunların havası kime” dersin.

Bana göre mağlubiyetin temel nedeni savunma zaafları. Şenol Güneş’i sezon başından beri en çok eleştirdiğim konu kaleci konusunu fazla önemsememesi ve sol bekte Motta’ya sırtını dönüp bizim iki ileri bir geri İsmail’e gereğinden fazla güvenmesi.

Stoperlere bir diyeceğim yok. Çünkü Ersan’ın satılması da Rhodolfo’nun sakatlığı da hocanın kontrolü dışında gelişti. Marcelo da Delgado da patlak görünüyor. Ancak, beklerde ve kalede kendimiz ettik kendimiz buluyoruz.

Top kalemize yaklaşmayacak… Açık ve net… Çünkü top kaleye yaklaştıkça şampiyonluk uzaklaşıyor.

Sevgiler.

Cengiz Gürsel

  • Beğenenler
Cevapla
İptal

Pek değerli Hüsnü Abicim, umutsuzluğa düşüyor olmanı anlıyorum. Hepimiz şampiyonluğa inanıyoruz fakat aynı zamanda acabalar da bir türlü peşimizi bırakmıyor.

Bana cevaben yazdığın düşüncelerinin bir kısmına katılmıyorum, bir kısmına katılmıyorum. Şansa kadar buralara kadar geldiğimizden bahsetmişsin. Her şeyden önce şunu belirteyim; ben şansa inanırım ve şansın çalışanın yanında olduğunu bilirim. Buradan hareketle şans faktörüne Beşiktaş ve Fenerbahçe açısından kısaca bir bakalım derim.

Bana kalırsa Beşiktaş buralara kadar bileğinin hakkıyla geldi ve tabi ki şanslı bir şekilde kazandığı maçlar da oldu. Burada önemli olan Beşiktaş’ın, ligin ilk haftasından beri şampiyonluğu arzu ettiği için bu iştahını ve isteğini sahaya yansıtmasıydı. Maçların çoğunda iyi top oynadığımızı göz önünde bulunduran biri olarak ben Beşiktaş’ın zirveyi hak gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Siz şansımızla geldik derken tam olarak neyi düşündünüz ben bunu merak ediyorum.

İşin bir de Fenerbahçe boyutu var. Soru şu; hak eden Fenerbahçe mi? Fenerbahçe şanslı mı? Fenerbahçe’nin kaç tane maçı 1-0 bitti? Gaziantep deplasmanında elle attıkları golün yanında Gaziantepspor’un son dakikada verilmeyen penaltısı, Eskişehir’de birden ortaya çıkan penaltı kırmızı kartlar, keza Rizespor maçında tekrarlanan senaryo… Galatasaray’ı evinde ofsayt olan bir gol ile, Antalyaspor’u ise faul olmayan bir pozisyonun devamında kazandığı frikikten gelen gol ile yendiklerini düşündükçe Beşiktaş’ın şansıyla buralara kadar geldiğini söylemenin biraz ağır kaçtığını düşünüyorum.

Defans hattımız ile ilgili sözlerinize katılmamak zaten mümkün değil.  Yalnız bu yorumu yaparken şu yorum farkını unutmamak gerekir. Bizim defans hattımız iyi değil ama biz hücumcu  bir takımız ve bunun bize pozisyon verme açısından olumsuz bir getirisi oluyor.

Fenerbahçe ise, Mehmet Topal, Ozan Tufan ve De Souza ile dörtlü defansın önüne üç tempolu orta saha koyduğu için defans hattı bize göre daha sağlam bir görüntü veriyor. Fenerbahçe’nin garantici oyunu Fenerbahçe’nin defans hattının sağlamlığını ön plana çıkartmamalı.

Mesela size gerçekten cevaplamanızı istediğim bir sru sorayım:
Fenerbahçe’nin Beşiktaş’a göre güçlü olan defans hattı mı yoksa Beşiktaş’ın Fenerbahçe’ye göre güçlü olan ofans hattı mı takımları şampiyonluğa taşır?

Şansa dönelim ve tekrar edelim: Şansımızın fazla olduğuna değil hak ettiğimize inanıyorum.
Defans hattımızın kötülüğünde ise sizinle hem fikirim.
Bu iki faktörün şampiyonluğu etkilediği zaten aşikar.
Bana göre bir takım şampiyon olacaksa, son viraja girdiğinde şampiyonluk isteğinin devam etmesi, bu isteği sahaya yansıtırken de tecrübeli futbolcuların sazı eline alması gerekir.

Beşiktaş’ta kaç tane şampiyonluk gören futbolcu var?
Sadece Mario Gomez, Ricardo Quaresma, Jose Sosa Şampiyonlar Ligi finali görmüş tecrübede oyuncular. Oğuzhan, Kerim Frei, Gökhan Töre gibi şampiyonluk görmeyen genç ama istekli oyuncularımız da var.

Yine de bu noktada evet haklısın Hüsnü Abim, Fenerbahçe Beşiktaş’tan daha tecrübeli bir takım… Derken dön bak bakalım Fenerbahçe’ye makas o kadar büyük mü?

Ozan Tufan-Fernandao-Şener-Volkan Şen takımın iskeleti. De Souza 2 portekiz şampiyonluğu varken Robin Van Persie’nin koca kariyerinde 1 Premier Lig şampiyonluğu bulunmakta.

Söylemek istediğim evet Fenerbahçe, Volkan Demirel-Caner-Gökhan-Mehmet Topal-Nani ile bir şekilde daha tecrübeli bir takım ama aramızdaki fark sanıldığı kadar büyük değil.

Burdan Fenerbahçe’nin oyuncu sayısı fazla kalitesi iyi sözünüze gelelim.
Bu bence göreceli bir kavram.

Fenerbahçe’nin kaliteli oyuncu sayısı fazla zaten objektif bir tespit buna karşı çıkacak halimiz yok.
Fenerbahçe’nin kadrosu Beşiktaş’tan derin mi? 4 tane açık oyuncumuz var ve hepsi gole yakın Fenerbahçe’de Nani dışında kaleye gidebilen bir açık oyuncusu var mı? Oğuzhan ve Sosa ile orta sahada kurduğumuz kalite üstünlüğünü yok sayabilir miyiz? Diego dışında Fenerbahçe’nin elinde hiç bir alternatif yokken, biz artık kısa süreler alıyor olsa bile, Tolgay ve Veli’yi bile rotasyona sokma durumundayız.

Son Dünya Şampiyonu ve Euro 2016 1 numaralı favorisi Almanya’nın 1. forveti Beşiktaş’ın 1. forveti.
Türkiye Milli Takımının 1. forveti, Beşiktaş’ın yedeği dedikten sonra Fernandao ve Robin Van Persie yazmaya gerek dahi duymuyorum.

Fenerbahçe’nin geri dörtlüsü ile Beşiktaş’ı yukarıda mukayese ettim bu yüzden bu kısma girmeyeceğim.

Burada görüldüğü gibi Fenerbahçe’nin oyuncu sayısının fazlalılığı Beşiktaş’a göre bir artı olsa bile oyuncuların kalitesi ile doğru oyuncuların bir arada olması Beşiktaş için bir artı olarak durmakta.

Genel olarak bu yazdıklarımın bir anlam ifade etmesi için takımın sahada takım gibi durması gerekmektedir. Sizce de Beşiktaş bu sene sahada Fenerbahçe’ye göre daha bir kolej takım gibi durmuyor mu?
Nisan’ın başında boş kalan Fenerbahçe tribünleri ile 3 günde 15.000 kombineyi tüketen Beşiktaş taraftarını düşündükçe hangi camianın şampiyonluğa daha çok kilitlendiğini görmek çok kolay.

Son olarak iki takım arasında geçen yarışı daha çok puan kazanan değil daha az puan kaybeden belirleyecek gibi zira fikstürler çok sert. 7’de 7 – 8’de 8 iki taraf için de hayal…

Ben burada inandığım şeyi yazarım, yazarken de kör fanatiklik yapmamaya çalışırım. Futbol bu her şey olabilir ama benim tahminim Beşiktaş Bursaspor maçında bu sezonki en motive, en konsantre ve en arzulu oyunlarından birini ortaya koyup kazanacak. Bu maçın rüzgarıyla Sivas ve Akhisar deplasmanlarından da galibiyetle ayrılacaktır. Buradan sonra da ne olur bilinmez.

Velhasıl iki satır cevap yazayım diye başladığım mesaj aldı başını gitti.
Özetle Fenerbahçe ağır mağır basmıyor, Beşiktaş şansına buralarda değil, bizim oyuncularımız daha etkin ve ayrıca Fenerbahçe’nin zihinsel olarak fazlasıyla yıprandıkları için 8’de 8 yapabileceğini sanmıyorum.

Kızınıza selamlar, seneye bu aralar 3. yıldızı takıyor oluruz.

  • Beğenenler
Cevapla
İptal

Cengiz Abim,

Beşiktaş’ın Kasımpaşa maçında havalanmış görüntüsünün nedeni maça olan konsantrasyonunun düşük olmasından kaynaklandığına düşünüyorum, inanıyorum hatta kalıbımı basarım!

Savunma zaaflarımızdan dolayı maçı kaybettiğimizi söylüyorsun ama baktığın zaman Del Valle uzaydan gelen topu mucize gibi kontrol ederek pozisyona girdi. Bunun dışında gelişen tek atakları da 2. gol olarak kalemizde gördük. (Ki bu savuma hatasıydı)

Şunu unutmayalım sezon başından beri benzeri hatalarla yediğimiz gollerin benzer goller yedik.

Bu açıdan genel olarak camianın Stadyum > Şampiyonluk odaklanmasından dolayı düştüğünü hissettim.
Kasımpaşa’dan yediğimiz tokadı Bursa’dan yersek daha kötü olacağına inandığım için bunu hayırlı bir mağlubiyet olarak gördüm.

Yok ama dersen ki illa da savunma zaaflarından dolayı yenildik, o zaman teknik taktik analiz yapmamız gerekir. Analiz yapmadan sorunlara bakalım:

-3 yıldır 4-2-3-1 oynayan takım hayatımızda görmediğimiz bir şekle neden büründü?
-İlk defa ve nedense Kerim ile Olcay, iki açık oyuncumuz oyundan çıkıp yerlerine orta saha oyuncuları girdi.
-Zaten ilk yarıda top bizdeydi ve Kasımpaşa kaleye gelemiyordu neden taktik değiştirme ihtiyacı duyduk? Sayısı az da olsa varyasyon yaratabiliyorduk.
-Haydi taktik değiştirme ihtiyacı duyduk bütün maçları göbekten çözen Sosa neden sağ açığa atıldı?
– Şenol Güneş’in yaptığı hiç bir müdahale sahaya yansımadı.
– Gomez’e bir tane orta gelmiyor iken, Kasımpaşa ortaya bu kadar kapatmışken sol açıkta Cenk Tosun???

Sadece şu tabloya bakarak bile konuşursak Beşiktaş’ın berbat bir oyun oynadığını ve şampiyonlukla uzaktan yakından hiçbir alakası olmadığını yazabiliriz.

Ama durum bu değil ki; durum bize bu maçın bir iş kazası olduğunu bize gösteriyor.

Neden Fenerbahçe her zaman yaptığı gibi hiç pozisyon vermeden maçı bitirmesine rağmen çöküyor?
Çünkü Fenerbahçe her zaman oynadığını oynadı ve işe yaramadı.

Fakat biz, Beşiktaş, hiçbir zaman oynamadığını oynadı! Bunun tek nedeni ne oyundur, ne geri dörtlüdür, ne de başka bir şeydir. Bu benim nazarımda maça konsantre olamamaktadır.

Selamlar,sevgiler.

  • Beğenenler
Cevapla
İptal
0 6 Nisan 2016

Sevgili Erden, Gökhan ve Caner, bu ikisi yeter bence kalite için. Bunlar hücum ediyor geri dönüyor, sapına kadar verimli oynuyor. Yedekleri  bile bizimkilerden iyi. Hücum oynayan bekler bana göre takımların en büyük artılarıdır ve başarıda nüanslarıdır,  hele de defansları iyiyse. Gökhan’ın kademeleri yeter. Adam kaburga kemiği kırık maça çıkıyor. Nezleden maça çıkmayan adamlar gördük. Caner’in yaptığı ortaların, attığı gollerin kaçını biz gördük. Sırf bu iki adam bizde olsaydı, her yıl açık ara şampiyon olurduk. Ben bu ikisini bir de Mehmet Topal’ı tek geçerim. kalite’den kast ettiğim buydu. tabii ki, bir de stoperleri. Bugüne kadar yediğimiz bütün gollere bakıyorum. İsmail, Beck, Necip, Delgado’dan ve Tosiç’ten kaynaklanan savunma hataları. Yani defans, defanslığı bilmiyor, yapamıyor, kalitesiz. Ucuz goller yersen, takımı da bozarsın. Diğer adamlar’ın akılları da defansta kalır, verimli olamazlar.

Yani kısaca, ben 57 yaşıma geldim, hala defansta oynarım, sağ,  sol ve stoper olarak. Sağ ve sol bekin katkısının, takım başarısını ve kalitesini belirlediğini düşünürüm her zaman. Nüans dedikleri şey buradadır ve bu bizde yoktur.

  • Beğenenler
Cevapla
İptal