Tehlikeli viraj
11 Mart 2016 güncellendi Futbol
5 10 Mart 2016

Ayın 12sinden itibaren zorlu bir sürece girecegiz.

12.03 Rize
15.03 Trabzon
19.03 Antalya

ile oynayacagız.

Bana göre, önümüzdeki süreçte her ne kadar Akhisar-Kasımpaşa gibi ciddi rakipler ve her ne kadar düşüşte olsa da GS gibi bir derbi oynayacak olsak da; bu viraj ciddi 3 rakibi art arda barındırması açısından önemli.

Rize evinde iyi oynayan, zor kaybeden bir ekip. özellikle ortasaha ve hücum hattı, süper ligin en tehlikelilerinden. Sercan, Kweuke, Ahmet İlhan, Eren Albayrak, Makiadi gibi gününde oldumu sıkıntı yaratan oyuncuları mevcut. Özellikle geri dörtlümüzün agırlıgı ve rakibin hızlı oyuncuları olması endişe verici. Şenol hoca, klasik dizilişten ziyade hücumdan bir eksiltip çift önliberoyu düşünebilir. Zira, özellikle Atiba defansa yardım edeyim derken son haftalarda hem aşırı yoruluyor hem de pas hatalarında artış gözleniyor.

Eger oynayacak kıvamdaysa Tolgay çift yönlü oyun yetenegi ile ilk tercih olabilir, özellikle form durumu kötü olan Sosa- Qguzhandan biri yerine. Tolgay hazır degilse, mücadele gücü açısından Necip de düşünülebilir. Ancak gününde olmayan Qguzhan-Sosa tercihi karın agrısı dolu bir maç izlememize yol açabilir.

Ben bir şekilde gol atacagımızı düşünüyorum, yeter ki yemeyelim. Özellikle Rize tarzı hızlı çıkan takımlara karşı geride oynamak sıkıntılı.

Peşi sıra Trabzon maçı var ki, bazıları bu maçı çok kolay görüyor. Trabzonun düşme potasına yakın oldugu, taraftarını memnun etme açısından elindeki 1-2 gösterge maçtan birisinin bu maç oldugunu unutmamak lazım. Tandemde Necip-Tosiç gibi bir dezavantaj da düşünülünce, inşallah kazaya ugramayız. Erken bir golle rakibin gardını indirebilirsek maç rahatlar. Aksi taktirde, karın agrısı aynen devam eder.

Antalya bu 2 maçtan daha az sıkıntılı geçmesini bekledigim bir maç; ancak 7 günde 3. maç olacak olması insanı ürkütüyor. Özellikle Atibanın ilk 2 maçta ne kadar yıpranacagı önemli. Eger 2 karadeniz maçında erken skor alınabilirse, kesinlikle Atibanın dinlendirilmesi düşünülmeli. Ben Atibanın 7 günde 3 maçı full çıkarabilecegini düşünmüyorum.

Rakibimiz aynı dönemde:

10.03 Braga
13.03. kayseri
17.03 Braga deplasman
20.03 GS deplasman oynayacak

10 günde 4 maç da hafif bir fikstür degil ancak unutmamak gerekir ki kanatlar hariç her bölgede alternatifler, en az as oyuncular kadar formda ve kaliteli. Son maçları olan GS maçında, derbi gerginligi ile puan kaybedeceklerine inanıyorum.

Şenol hoca açısından da bu viraj gösterge olacak. Motivatör hoca apoletinin yanına taktisyen, oyun okuyan, alternatif planları olan hoca apoletleri de umarım takar. “Aksi taktirde” diye başlayan bir cümle kurmak bile istemiyorum.

  • Beğenenler
Cevapla
0 10 Mart 2016

Forumumuzda yorum yazanın mumla aranır hatta nobele aday gösterilir durumda olduğunu düşünürsek , değerli yorumlarınız için teşekkür ederiz.

Ben de aynı düşünüyorum. Macera aranacak , 1 yersek 3 atarız denecek maçlar değil bu maçlar. İlk 2 maçı kazanırsak Antalya maçı belki böyle yediğimizden fazlasını atabiliriz diye çıkılabilecek maç kategorsindedir ancak seyirci baskısını ve de şampiyonluk baskısını düşündüğümüzde Rize ve TS maçlarında kolay gol yemememiz gerekiyor. Yoksa tıpkı Konya maçındaki gibi sıkıntılar yaşayabiliriz.

Erken gol bulmamız ve kolay gol yemememiz gerekiyor dedik ya ; bunun 2 yolu var :
1) Atiba’nın yanına ya Necip, ya da formdaysa Tolgay 2. ön libero olarak konur ve Sosa ve Oğuzhan dönüşümlü olarak birer devre oynar. İkisine de tenbihlenir ve her birinden 45 dakika içinde 90 dakikalık performans istenir.
2) Özellikle Alexis’in daha konsantre olması lazım ve Marcelo ile arasını bu kadar açmaması , yakın oynaması lazım. Çift ön libero oynadığımızda Alexis’in üzerine binecek yük te azalır. Atiba’nın hücuma gol atmak için (özellikle hava toplarında) çıkması da kolaylaşır.
Allah oyuncularımızın yanında olsun. Sakatlıktan ve kötü niyetli kişilerden korusun.

H. Ertaş

  • Beğenenler
Cevapla
İptal

Kweuke oynamıyor. En azından bu açıdan küçükte olsa bir avantıjımız olduğu söylenebilir, kendisi hem formdaydı, hem takımı taşıyordu. Ayrıca dar kadrolu Anadolu takımını taşıyan iyi bir forvet her zaman takımın %50’sidir.

Viraja gelirsek; bütün sorunların Tolgay’ın takıma katılmasıyla çözüleceğine inanıyorum. Yeter ki Tolgay fizik olarak en azından bir 90 dakikayı çıkartacak durumda olsun. Rize ve Antalya maçlarında Tolgay’ı kullanarak kendisini de çok yormadan en büyük verimi alırız.

Rize’ye karşı Tolgay Atiba orta sahasının önünde Sosa’yı tercih etmemiz lazım. Zira kendi evinde oynayan Rize her halikarda üzerime saldıracak, ön alanda da pres yapacaktır. Beşiktaş buna kendi yarı alanında kısa paslar ile oyunu rahatlatıp ardından kademe kademe rakip alana yıkacağı bir düzen benimseyemez çünkü bu oyun tarzıyla 2 yıldır uzaktan yakından alakamız yok.

Tolgay sezon başı sakatlanmasaydı, takıma +1 özgüven / +1 kararlılık yazardı fakat yok işte adam. O olmayınca eldeki oyuncuların ortalama profili bizi durmaksızın dikine oynatan bir oyun şekline itiyor.

Burada bir yanlış olduğunu da düşünmüyorum zaten oynanması gereken oyunda bu ama frensiz takım eninde sonunda duvara girer.

Beşiktaş’ın forma renklerinin siyah beyaz olduğuna nasıl eminsem, Rize’nin de cumartesi günü saat 19:00’da üzerimize Fenerbahçe gibi yaldır yaldır saldıracağına, ön alanda baskı yapacağına o kadar eminim. Hikmet Karaman’ı tanıyoruz, maça kurulmuştur…

Sağlam bir Tolgay, yanında da Atiba. Kanatlardan biri mutlaka Quaresma. Önde Sosa. Diğer kanada kesin Olcay gelecek ki ben Kerim’i tercih ederdim.

Şöyle bir oyun olması gerektiğini düşünüyorum: Rakibi orta sahada karşılayıp, Ceza sahamıza yaklaşırken sert bir pres ile topları kapmalıyız ya da kalemizi göstermemeliyiz.
Kanatlardan Olcay (Kerim) – Quaresma ve Gomez uçar gider.

Tolgay – Sosa hiç fark etmez ikisi de dikine ve uzun mesafe oynayan oyuncular olduğu için rakip kaleye daha ilk yarıda birkaç defa yıldırım gibi ineriz, golü de yaparız.

Bu iş Oğuzhanla da olur olmasına da, Oğuzhan topu ayağına aldı mı oyunun rahatlatmayı daha çok seven bir oyuncu. Sosa ise direk ileri bakıyor. Sosa Oğuzhan dış sahada, ikisi de kötü oynayınca mağlubiyet kaçınılmaz oluyor.

Tolgay yoksa elde, Veli – Atiba ikilisi ile başlamayı da olumlu görüyorum. Rize’yi kilitlersek Quaresma Sosa Kerim-Olcay Gomez… Bu adamlar öyle ya da böyle kaleye ineceklerdir. Hatta Veli Atiba ile başladık mı İsmail ile Beck hücumlara çok daha rahat katılabilirler. Her ne kadar Beck “ı ıh” dese de bunu da hesaba ekleyebiliriz.

İnşallah Ercü Bey’in dediği gibi olur da, Şenol Güneş taktisysen apoletini de takıverir.
Yoksa aynı kadro çıkar puanı kaybedersek, sen sağ ben selamet…

11 Mart 2016

Kweukenin olmaması iyiymiş, dikkatimden kaçmış.

onun yerine Denizi tek tutar, Mehmet Akyüzü kenarda oynatır diye tahmin ediyorum. Chevalier fiziken diri bir görüntü vermiyor, her halükarda yeriz onu sanki ?

formda bir Qguzhana ok ama son haftalardaki görüntüsüne bakınca, Qguzhan yorgunluktan mı stress den mi bilinmez, çok zayıf. Tolgay-Atiba, eger Tolgay en azından 60 dakika verimli oynarsa olabilir ama hocanın Tolgayla başlamayı risk görecegi kanaatindeyim.

Veliyi ihtimal dışı tutuyorum zira sakatlıktan ya da maç eksikliginden bilinmez, hala zayıf görüntü veriyor.

bu 3 maç çok önemli ki rakip de winner moduna girmiş durumdayken kayıp vermemek lazım. Eger Fenerin GS maçına kadar kayıpsız gidersek, o hafta rakipte çözülmeler olabilir.

Allah hocaya zihin açıklıgı versin inşallah

Daha fazlasını görüntüle
  • Beğenenler
Cevapla
İptal

Rizespor 1-2 Beşiktaş (Marcelo, Gomez)

  • Beğenenler
Cevapla
İptal

Çok marjinal bir yorumla konuya gireyim izninizle.

Rizeyi şaşırtmak adına ilk yarı 4/4/2 nin atak versiyonunu denerdim.

Kalede Tolga
solda ismail ; sağda serdar;göbekte necip tosic. Orta göbekte atiba tolgay ; solaçık q7 sağaçık mecburen olcay çıkardım. ilerde cenk ve gomez.

Serdar ve olcay , birbirlerini örten , hatalarını kapatan bir algıyla pasif kanadım olur ; oyunu sol kanada yığardım.

Necip tosic handikapını , atibayı biraz geri çekerek aşar , göbekten tolgay ve atiba merdiveni kurarak topu ismail q7 tarafına taşırdım.

rize , bu oyun tarzında ani çıkışlar yapamayacak , stratejileri hikmet hocanın kursağında kalacaktı.

Cenk bu maçın kilit adamı olacak , q7 ye yakın oynayarak gomez e alan açıp adeta bir duvar misali gelen ataklarda verkaçların ölümcül bir hale gelmesini sağlayacak ve belki de ceza sahası içinde iki tane gol vuruşçusunun olması penaltılara dahi sebebiyet verecekti.

Fakat bu olmayacak biliyorum.

4/4/2 denenmeyecek bu bir ; ikincisi de tolgay hala kapalı kutu…

  • Beğenenler
Cevapla
İptal