Tolga Zengin Biz Fakir
1 Mart 2016 güncellendi Futbol
9 29 Şubat 2016

Biz maçı ne Cüneyt’in düdüğü, ne Şenol’un seyirciliği, ne de kaçan goller yüzünden kaybettik.
Biz maçı Tolga Zengin sayesinde kaybettik ya da o anda maçı neden kaybettiğimizi anladık.

Tolga’nın yediği komik gollere rağmen hala kalemizi koruyor olması zaten delilik iken, üstüne üstlük kalesindn çıkıp 90 metre koştuktan sonra Volkan Şen’i sakinleştirip, teselli etmeye çalışması uzun zamandır şahit olmadığım bir rezaletti.

Ben bundan sonra Tolga ile lafa başlarken onun kötü kaleci olduğunu söylemem.
Beşiktaş’ın futbolcusu olmadığını söylerim.

Kardeş sen koca camia ile dalga mı geçiyorsun?
Nobel barış ödülü mü kovalıyorsun?
Abilik mi yapıyorsun?
Dostluk maçı mı bu?

Adam Beşiktaş’ın kalecisi değil zannedersin Kofi Annan.
İşte ruhsuzluk arkadaş!
Neden o Beşiktaş futbolu sahaya yansımıyor, işte bu yüzden!

İnönü’de Beck, Volkan Şen’in suratına yumruk atsın, adamın üstüne 11 fenerli akbaba sürüsü gibi oturur!
Sen ne yapıyorsun? Adamın yanaklarını okşuyorsun…

Mesleğini icra edeceksen git 100 tane takım var, birinde mutlaka oynarsın.
Beşiktaş’ta oynayacaksan Beşiktaş’lı olacaksın.
Yoksa çek git arkadaş.

Sen benim gözümde artık Beşiktaş’a ait değilsin.
Boyko’ya ayıp ediyoruz, Günay’a haksızlık yapıyoruz…
Nerdesin Ersan?

 • Beğenenler
 • Serif alan
Cevapla

Erden Bey Merhaba,

Oğuzhan, Olcay ve Sosa bu kadar dökülüyorken, yedeklerde Tolgay var ise ve Kerim’i 18 almamayı göze aldıracak kadar güvendiğin için 18’e alıyorsan ilerleyen dakikalarda bu adamı oyuna alman gerekmez mi? Yok gerekmez ise bu adam neden Kerim’i kesip 18’e alınıyor. Yanlış anlaşılmasın. Tolgay en beğendiğim oyunculardan birisi.
Selamlar,
Murat

 • Beğenenler
Cevapla
İptal

Erden

Seninle aynı şeyi düşünüyor olmak beni mutlu ediyor kardeşim.

Dün o sahneyi gördüğümde “buraya kadar..bitti” demiştim.

Sana ne Volkan dan , sakinleştirmekten , neyin peşindesin neyin ispatındasın ? dedim ..demedim haykırdım resmen.

Bu adam , olcay , töre ..Bunlarsız bir Beşiktaş hayal ediyorum.

Şenol Hoca modern futbola uzak kalmaya başladı.

Bir hoca dışardan yeni gelse takımla ilk maçı olsa feneri de hiç seyretmemiş olsa , ilk maçı olsa böyle oynatırdı.

ilk defa şunu düşündüm : inadım inat ,dediğim dedik çaldığım düdük sadece ben bilirim size ne amk ! diyen bir kafa yapısı mı ?

Zira ben de karadenizliyim ve bu kafa bizde vardır ! ve çok zararlıdır !

6 Yaşında çocuğun ezberlediği Sametay Hoca dan beri nerdeyse aynı olan oyunumuzu bir gram değiştirmeye kimse yeltenmeyecek mi ?

Olcay kadar mıyız biz ?

 • Beğenenler
Cevapla
İptal

Şenol Güneş hakkında özellikle bu maç için kim ne yazarsa benim nazarımda haklıdır.

Maça bildiği kadro ile başlasın, başlamasın mı diyelim? Sonuçta bir plan yapmıştır ve evdeki hesap çarşıya uymamamıştır…

Gerçekler var Serdar ve Murat kardeşlerim; sizleri bilmem ama ben 3 gündür kimle maç konuştuysam aynı basit senaryoyu söyledim:

Fenerbahçe deli gibi başlar, Şubat ayı boyunca olduğu gibi Beşiktaş tutuk kalır. Bunu bilmek için dahi olmaya gerek yok, zaten haftalardır görüntü bu. Ki Fenerbahçe deli gibi başladı, Beşiktaş tutuk kaldı.

Tamam maç bu şekilde cereyan da edebilir… E, uhrevi alem kıyak geçti ilk yarıyı da sadece 1-0 geride kapattık. Şahane!

Geldik ikinci yarıya; senaryonun devamı da bağırıyo: Yorgun Fenerbahçe yorulacak, çekilecek, Beşiktaş haldır haldır saldırıp maçı alacak.

İşte tam bu noktada 45-80 arası Fenerbahçe yoruldu, hatta geberdi hadi Şenol! Fener iki pas yaptığı zamanlarda bile hücuma çıkmadı, sadece bizim yarı sahaya geçmeye çalıştı… Şenol Güneş işte hadi zamanı, sok şu Cenk’i diye söylenmekten dilimizde tüyde bitti.

Bu yarım saatte taktik diziliş falan olmaz! Tek ihtiyacımız olan şey ekstra enerjiydi, fazladan bir depardı… Al Cenk’i, Necip’i, hiç fark etmez… Yeter ki ateşlesin, kıvılcımı çaksın, meşaleyi yaksın al ulan al! diye diye diye maçı bitirdik. Şenol Güneş maçı izledi kere izledi.

Biz ikinci yarıdan beri aynı oyunu seyrediyoruz: Olcay berbat, Sosa kötü, Oğuzhan silik, Beck cesaretsiz, İsmail hatalı oynayıp duruyor. Ama bir an geliyor takım olarak bir iştahlanıyoruz, bütün eksiklerimiz kayboluyor.

Bu maçta o bir tık çıkışı ekstra enerji ile sağlayacaktık, maşallah 1 Trabzonlu 90 metre deparla bir kıvılcım anının üzerine su döktü, bir diğeri de maçı seyretti…

Ulan Bosnalı topçun şair olur, bir Bulgar gider banka açar, Brezilya’nın en yeteneksiz adamını alırsın, en deli memleket Trabzon’dan centilmeni çıkartırsın…

Adamlara bir de özgüven aşıladık iyi mi?

 • Beğenenler
Cevapla
İptal

O zaman özetle:

Arızalı adamlar ve içinde kaptan olmasına rağmen cesaret olmayan topçular ile bir yere varamazsın. Aklıma hep Nouma’nın Leedsli adama çaktığı sağ kroşe geliyor. Nerede öyle takımı ateşleyecek adamlar.

 • Beğenenler
Cevapla
İptal

Bir İlhan Mansız olmak bu kadar zor mu ?

Burada da defalarca belirttik , bizim oynadığımız topu 6 yaşında çocuk ezberledi , marjinal rakibe karşı statik kalıyoruz diye.

Al Şenol hocayı koy samet Hocayı ; ne farkeder? Tarz , strateji neredeyse aynı. Verelim Samet Hoca’ya Sosa ile Gomez i ; gene böyle oynardık. Ki o , şu Olcay ile maç aldırıyordu ki gerçekten mucizeymiş.. Helal olsun..

Samet Kafası sana uymuyor ise ,gönderiyorsan eğer ; o kafanın en majör adamını da yani Olcay ı da majör işlerden alacaksın aga..

Olcay ısrarım neden ?

Bir söz var , zincir en zayıf halkası kadar güçlüdür !

Bizim tüm oyun akışımızı bozan adam bu arkadaştır.

Ben olcayla savunma yaparım zihniyeti de zehirdir ! Siyanürdür !

Gazi’ de derece yapacak ata , maiden dan çıkmaya çalışan hiç yarış kazanamamış , hayatı kumda çimde koşmakla geçmiş zavallı at muamelesi yapmaktır !!

Sarıların Hocasını son üç maçta bizim maçları hem de canlı izlerken gösterdi televizyon.

Adamın övgüsünü yapmak değil amacım , bu takım daha iki üç hafta önce Antalya dan fark yemiş.

Eh be Şenol Hocam , bir baktın mı o maça neden Antalya dan fark yemişler ?

Bakmamışsın.. Bakar gibi yapmış ; takmamışsın…

Dün son 15 dk çok ağır küfreden sarı taraftarları psikolojimi çok bozdu.

Bir ara oleyy olay yaparlarken kanalı değiştireyim dedim.. Olmaz dedim içimden ,sefayı da çekeceğiz bu cefayı da.. gitmek ihanet gibi geldi..ama çok canım yandı.

Ben o sahada olsam isyan ederdim.

Sadece q7 etti.. o da gücü yettiğince..

 • Beğenenler
Cevapla
İptal

Hayır yani korkuyorum, maçın bir anında Olcay fermuarı indirecek içinden Holosko çıkacak, şaka diye sırıtacak, ben aslında gitmedim para yapıyorum kardeş diyecek!

Bu adam bu kadar kötü değildi, oldu, olduysa da Kerim’i oynat…
Bak Periera formsuz diye Nani’yi kesti, kes sende. Olcay Gökhan’ı kovalamasın, Gökhan kovalasın arkadaş!

Sonuçta Beşiktaş bu kadar silik olmamalıydı, tek sorun bu. Maçın ikinci yarısında iyi görünmemizin sebebi Fenerbahçe’nin yorulmasıydı ama bizim topçular bedenen sahada ruhen kim bilir nerelerdeydiler.

Bir de şu Quaresma mevzu var. Ben sana bir şey söyleyim mi?

Nasıl ki İngiliz futbolunun yükselmesi Dünya futbolunun düştüğü anlamına geliyorsa,
Quaresma’nın takım içinde yükseliyor olması da, takım oyunun düşüyor olması demektir.

Biz Şubat ayını Quaresma’nın marifetleriyle geçmedik… Takım oyunu düştü ve topu Quaresma’yı verdi, o da maçı 1 kurtardı 2 kurtardı 3 derbiyi kurtaramadı…
Quaresma bizi şampiyon yapabilir belki, belki de yapamaz. Bence ilk yarıda oynadığımız baskılı, öngörülemez pas trafiği olan oyuna dönmezsek, o iştahımızı kaybedersek Quaresma bizi tıkayacaktır.

Dünkü maçta benim en beğendiğim adam Gomez oldu.
Kamera ne zaman yüzünü gösterse suratındaki o yenilgiyi kabullenemez ifadeyi gördüm.
İşte bizi bu şampiyon yapar.

 • Beğenenler
Cevapla
İptal

Bu durumda iken bile maç boyunca 8 tane gol pozisyonuna giren takım birincisi gol atamıyor ikincisi oyunu tutacak orta sahada fiziki kalteyi gösteremiyor. Bence acilen Tolgay’ın orta sahada yavaş yavaş Oğuzhanın yerini alması gerekiyor. Oğuzhan ve Sosa birbirinin alternatifi olmalı.

 • Beğenenler
Cevapla
İptal

Bülent Bilirgen’in yazısından alıntı paylaşmak istiyorum ; dün akşamı çok güzel açıklıyor.

Cüneyit Eyyamını harika ifade etmiş ayrıca.. Cüneyt vardır , Cüneyit vardır..

“..Gelelim Kara Kartallara. Bazı isimler vardı ki kabul edelim kötü oynadılar. Onlara geçmeden önce bir çift laf kaptan Tolga‘ya. Adam senin arkadaşına yumruk atıyor, iyice sinirler gerilmiş, taa 100 metre ilerden gelip Volkan’ı alıp çıkartıyorsun o kalabalıktan. İyilik meleği misin? Oralara koşacağına aç ilk golü seyret fazla adım atıp ne kadar yapışmışsın sol direğe. Yatmaya kalkınca da anca kalenin ortasına kadar gelmiş misin gelmemiş misin? Ona bak bence.. Delgado, Olcay, Oğuzhan, Sosa kötü sınıfındalar benim için. Hele Sosa ilk yarıda Quaresma’ya veremediği bir boş top var ki maçın kaderini değiştirdi belki de. Querasma demişken, Tamam sahanın en iyi Siyah Beyazı idi belki. Ama atmalısın abicim onu. Querasma isen atmalısın. Oğuzhan kaçırsa ağzımı açmam, hatta “bravo pozisyona girdin” derim. Ama sen atacaksın. Barcelona, Inter, Chelsea, Porto ve Beşiktaş soyunma odalarını gördüysen boş köşeye bırakacaksın.

Genel takım oyununda ise konuya olumlu pencereden de bakma şansımız var. Bu tip takımlar karşısında en büyük sorunumuz olan rakip için tehlikeli olan bölgeye top aktaramayış hastalığımızı biraz iyileşmiş gördüm. Hiç de fena olmayan boş ataklar bulabildik. Özelikle ikinci yarının ilk 15-20 dakikasında maçı alıp gidebilecek pozisyonlarda geçti elimize. Tabi gol atıp beraberliği bulsa idik Serdar çocuğu Cüneyt nasıl bir reaksiyon verecekti bilemeyiz. Cüneyt demişken şunu kesinlikle belirteyim ki kendisi benim için örnek bir insandır. 2000 yılından sonra bu ülkede ilişki seviyelerinin nerelere geldiğini anlatırken, nasıl bir düzenin içine sokulduğumuzu detaylandırırken başrollerin birinde hep o olacak. Güce tapmanın en büyük erdem olduğunu anlatırken örnek bulma konusunda hiç zorlanmayacağım. İki, üç Cüneyt maçı, göstermek yetecek de artacak bile çocuklara. Onlara ilkeli olmayı, dik durmayı ve eyyam yapmamayı bu ters örnek ile anlatacağım. O kadar şanslıyım ki eyyam kelimesini anlatırken yaşayabileceğim zorlukları giderecek bu kardeşim. Daha dün Oscarlar dağıtıldı. Tam zamanı bence. YILDIRIM hızıyla bu arkadaş, spora yaptığı etkiden ve güce güç katmaya verdiği desteklerden dolayı, TFF tarafından üstün hizmet tüpü ile ödüllendirilmelidir. Bir laf da bizim yönetime. Böyle üç maymunu oynamaya devam edecekler mi bilmiyorum. Ama devam edecekler ise o ağızlarından düşürmedikleri ama taraftar için şu günlerde şampiyonluğun yanında zerre kadar önemi olmayan stadı açarken çok sevdikleri politikacılarının yanında bir iki makas da bu Cüneyt gibilere versinler, çünkü yanlarında şakşakçılardan başka kimse kalmayacak.!!”

 • Beğenenler
Cevapla
İptal

Bülent Bilirgen doğru yazmış, dünkü maçta eyyam vardı evet ama biz biraz fazla formsuz bir maç çıkarttığımız için Cünyet bu defa arka planlarda kaldı. İlk faulle gelen gol, Caner, Volkan ve Beck’in kırmızı kartlarını harcadı.

Hatta hiç lafı edilmeyen bir iki pozisyon hatırlıyorum. Özellikle Gökhan Töre topu fener ceza sahasının dibinde kapınca Gökhan Gönül’ün zaten faul çalacak kafasıyla kendini yere bırakıp faulu alması maçın hakemin niyetini göstermesi açısından en temiz kareydi.

Tolgay konusunda haklısın Murat. Atiba’nın eşliğine tek aday Tolgay’dır. Tolgay takımın denge unsurudur, topu ayağında tutmasıdır, ince paslardır, Tolgay oyuna verilen şekildir. En önemlisi de Tolgay ciğerdir. Olcay gibi koşu ciğeri değil, dinlenme soluk alma ciğeridir.

Artık hazır mı değil mi onu bilemiyoruz. Boyko konusundan dolayı artık hangi oyuncu hazır değil karar vermekte zor. Boyko Tolga’dan kötü mü? Hazır değil mi? 1 ay oldu takıma alışamadı mı? Öndeki ikiliye alışması lazım desek Tolga’da bu ikiliyi tanımıyor!

Tolgay veya Veli’nin bu takıma artık yavaştan girmesi gerekiyor.
Kerim’in de Töre Quaresma rotasyonundan sonra ilk tercih olarak oyun alınması gerektiğine inananlardanım. Kerim’in sergilediği telaşlı, panik görüntüden sıyrılması için daha çok süre alması gerekiyor.
Şut, çalım ve pas kabiliyeti yüksek. Oyunu okuma becerisi,akıcılık ancak oynayarak kazanılır.
Hepsini geçtim kaleye kanattan sadece Quaresma tarafından gidince rakibin kapanması çok kolaylaşıyor.

Türkiye Kupa’sını da önemsemiyorum evet ama şu Fenerbahçe ile bir daha oynamak için Konyaspor’u elemeliyiz.

 • Beğenenler
Cevapla
İptal