Trabzon maçında Oğuzhan yokmuş !
15 Mart 2016 güncellendi Futbol
3 13 Mart 2016

İş geldi hepimizin serzenişte bulunduğu noktaya dayandı. Trabzon maçında Oğuzhan ve Sosa’nın aynı anda oyunda olduğu bir orta sahanın özellikle stoperlerimizin Necip ve Tosiç olduğunu düşünürsek zayıf olacağını düşünüyorduk. Oğuzhan sakatlandı ve bu maç mecburen yokmuş.

Her şerde bir hayır vardır. Tıpkı Rize maçında Quaresma’nın olmayışı ve Kerim’in zoraki forma giyip kendi kanatları ile uçmayı başarmak zorunda kalması gibi.

Defansımız böyle bir maç için fazla acemi (Tosiç-Necip) . Bu durumda çift ön libero olması daha faydalı olacaktır.
Atiba ve Veli çift ön libero oynasın. Önlerinde çok formda olan Sosa. Kerim Frei ve Quaresma sol-sağ değişerek kanatlarda oynasın.
Ya da Olcay’ı koy Atiba’nın yanına ön libero oynasın. (Nasıl olsa koşuyor ya arkadaş ! ) Rakip hangi kanattan geliyorsa Olcay oraya destek versin. 70. dakika koşsun kendini paralasın rakip ataklarını kessin. Basit oynasın. Topu Sosa’ya , ya da kanatlardaki Quaresma ve Kerim’e aktarsın başka bir iş yapmasına gerek yok.

Sosa forvet arkası ve kanatlar Kerim ve Quaresma olursa süper olur ama bu sefer kanatlardan defansif anlamda zayıf kalacağımız için çift ön liberodan birinin kanatlara destek vermesi önemli.

Bir başka alternatif daha var. Sosa ve Atiba ön libero oynar. Kerim Frei onların önünde oynar. Olcay ve Quaresma kanatlarda oynar. Ama birinci yazdığım bana daha iyi geliyor.
Haydi hayırlısı.

  • Beğenenler
Cevapla

Abi ,Tolgay Atiba Sosa yapip , Olcay Q7 Yapacak gibi duruyor Hoca.

  • Beğenenler
Cevapla
İptal

Bende tam tersini düşünüyorum Hakan Abim.

Bence Trabzon maçında çift ön libero değil Oğuzhan-Sosa tipi oyuncularla oynamamız gerekiyordu.
Necip ile Tosic’in stoper oynuyorken, rakibi üzerimize getirmememiz dolaysıyla topu Trabzon’a vermememiz gerekiyor.

Çift ön libero deyince benim aklıma: Necip-Atiba tipi oyuncular geliyor…

Çift ön libero ile rakibi ortada durdururuz düşüncesi ilk etapta mantıklı geliyor ama çift ön libero oynarsak Trabzon’a topu daha çok bırakırız. Böyle bir ikili ile daha çok orta yeriz ki; ortadan kastım sıfıra inmek değil, Trabzon topu içeri de şişirebilir. Tosic ile Necip Cardozo/Muhammet’ten top alamaz.
1 seker, 2 seker, 3. de içeri vururlar.

Bu yüzden oyunu önde oynamalıyız, topu Trabzon’a çok vermemeliyiz.
Hatta abartıyorum müsadenizle: Sosa – Atiba pas yaparken aralarına Necip de girmeli.

Ben sadece bu ön libero kısmaıyla ilgili düşüncelerimi basitçe yazayım istedim.
Bu sezon Trabzonspor’u izlemedim bu yüzden maç nelere gebe hiç kestiremiyorum.

Rize maçındaki gibi 2. yarıya önde girersek oyunu kopartırız, Sosa böyle oynarsa oyunu kopartırız, Kerim Quaresma Olcay gününde olursa yine oyunu kopartırız.
El ayak kelepçe olmasın yeter. Ne de olsa bizi son 1.5 ayda bayıltan bu erteleme maçları oldu.
Yarın stresten koşamayacak hale gelme ihtimalimiz de yok değil.

Son viraj maçı olacak. Trabzon’u yenersek bu gazla içeride antalya’yı her türlü yener geçer, Fenerbahçe’yi, Türk Telekom Arena Ali Sami Yen Spor Kompleksi’ne 4 puan geride yollarız…

Unutmamak lazım: Trabzon bu sezon çok agresif ve Trabzon’a çok haksızlık yapıldı.

Hakemle Beşiktaş’ı doğrayıp maçı Trabzon’a verince:
Hem Trabzon’un gazının alınacağı, hem Fenerbahçe’nin gönlüne gidileceği, hem de Beşiktaş’ın kolu kanadı kırılacağı bir senaryomuz da yok değil.
Aman dikkat.

  • Beğenenler
Cevapla
İptal
0 15 Mart 2016

1) Hakem faktörü bizim karşımızda olacak buna hazırlıklı çıkmalıyız maça. Bu maç bana göre bir kaç penaltımız verilmeyecek , bir kaç atağımız ofsayt diye kesilecek , ikili mücadelelerde takdir hakları hep TS den yana olacak ve TS lilere kolay sarı kart çıkmayacak. O yüzden orta sahada light bir kadro kuramayız. Bu sefer de duran top / şişirme top ile bize baskı kurarlar. Topu karşı tarafta tutmalı.

2) Bana en mantıklısı Atiba-Olcay , onların önünde Sosa gibi geliyor. Kerim ve Q17 nin olacağı kanatlar Gomez’e tiz elden gol attırır. Olcay da ileride baskı yapar. Pas organizasyonlarına katılır.

3) Topu Rize maçının ilk 45 dakikası gibi sürekli karşı alanda oynamalıyız.

4) Tolgay bana göre çok güçsüz kesinlikle ilk 11’de olmamalı.

  • Beğenenler
Cevapla
İptal